bilgisayarlar arası wireless data transferi
  • mrblar tez ödevi olarak iki bilgisayar arasında kablosuz olarak veri transferi yapan bir sistem tasarlamam gerekiyor.fakat hangi ekipmanı nasıl kuracağımı bulamadım.yardımcı olur musunuz? tez hocam himark rx3141 mikroişlemcili bir modül verdi ama bağlantı şeklini ve programlamasını bulamadım bunu arduıno ile nasıl yapabilirim hangi modülleri kullanmalıyım? teşekkürler.
  • kablosuz veri transferi için bir sürü yöntem var ultrasonic yani sesli, IR yani kızılötesi veri transferi, rf433 yani 433mhz radyo frekans, rf2.4 yani 2.4ghz radyo frekans, bluetooth, wifi, gsm gprs. siz hangi wireless data transferini düşünüyorsunuz?
  • öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. wifi ile haberleştirmem gerekiyor. internette birkaç kaynak buldum fakat hemen hemen hepsinde bilgisayardan pic devresinde veya robot üzerinde kontrol yapıyor. benim bilgisayardan bilgisayara wifi ile data transferi yapmam gerekiyor. bunun için 2 tane alıcı-verici rf modül kullansam sizce çalıştırabilir miyim? siz ne önerirsiniz? teşekkürler.
  • veri transferi çok büyük bir küme,bu işi arduino ile yapacaksanız bir miktar sınırlar koyarak basit önerilerde bulunabilirim. mesela siz ekrana 1karakter yazdığınızda kablosuz olarak diğer bilgisayarın ekranında da aynı karakterin yazması da bir çeşit kablosuz haberleşmedir ve 2 adet rf arduino alınıp 1 saat içinde programı aktif bir şekilde kullanacak hale gelebilirsiniz, ha diyosanız ben jpg transfer edicem 2 bilgisayar arası, işler karışık. kolay gelsin...
  • http://cs.smith.edu/dftwiki/index.php/Tutorial:_Arduino_and_XBee_Communication

Xbee kullanabilirsin. herhangi bir ayar yapılmadan iki arduino'yu serial olarak bağladığı iddia edilmiş ben test etmedim. eğer oluyorsa iki arduinoya da softwareserial kullanarak farklı pinlerden xbee bağla. bir arduino serial monitore yazdığını okuyup xbee'den göndersin, diğer arduino alıp serial monitor'den bassın. eğer olursa, serial monitor kullanmak yerine java ya da herhangi bir programlama diliyle arduinoya herhangi bir dosyayı karakter karakter okuyup serialden gönderecek, ya da serialden okuduğunu karakter karakter dosyaya yazacak bir program yazarsan olur.

ya da xbee'ye module yapıp konfigurasyon yapıp direk iki bilgisayarı da birbirine serialden bağlayabilirsin. module yapmak yerine arduino kullanmak daha kolay olabilir gibi geldi.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.