Arduino ile Direnç Ölçmek Mümkün Mü?
  • mrb elimde ki direnç paketi karısmıs ve uzerlerinde büyğklükleri yazmıyor acaba arduino bunların büyüklüklerini ölçebilir miyim?
  • ohm kanunu biliyorsan ölçersin.
  • onu bilmemek imkansızda en azımdan benim acımdan yalnız nasıl tasalayacagım biraz yardımcı olur musunuz?
  • Dirençleriniz normal karbon tip dirençler mi? Üzerlerinde renk kodları olan?
  • hayır işte sıkıntı o bazıları renkli bazıları mavi direnç üzerinde sadece siyah çizgiler o yuzden ölçmem gerek :)
  • arduino da adc pot örneğine bir bak. değerini bildiğin bir dirence +5v ver. diğer ucunu da adc girişe var, sonra adc girişle toprak arasında değerini bilmediğin direnci koy adc den bir gerilim okuyacaksın o gerlim değerini ohm kanununa uyguladığında direncin değerini hesaplarsın. genelde dirençler %5-%10 toleransla geldiğinden tam standart değeri bulmak zordur. 2k2 direnci 1k8 gibi okumak olası. şuna bi bak http://forum.arduino.cc/index.php/topic,21614.0.html
  • birde kondansator doldur boşalt yöntemi var o daha guzel olur bir arduino dijital portuna direnci bağla diğer ucuda başka bir digital pine bağla sonra son bağladığın pinden toprağa 100nf bir kondansatör bağla. ölçmek için direncin dijital pinine bağlı ucunu önce LOW yap kondansatör boşalır sonra kısa süre HIGH yap ve hemen arkasından kondaansatörle direncin bağlı olduğu ucu LOW olana kadar bekle ve zamanı ölç, ölçtüğün zaman bilgisi direncin değerini verir. eğer direnci sabit değerli yapıp kondansatörü değiştirirsende kondansatör değerini ölçmüş olursun falan filan.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.