Merhaba arduino projesini oluşturmak
  • Herkeze merhaba ben arduino projemi gerçekleştirmek istiyorum projeyi proteus isis de silmule ettim ve programladım sorunsuz calısmakta isiste arduino olarak su kaynaktakı isis projesini kullandım. http://arduinoturkiye.com/proteus-isis-arduino-simulasyonu-yapmak/

benim projemde atmega328p işlemci seri port ile bilgisayar ile haberleşebiliyor ve sürekli olarak bilgisayara veri gönderiyor c# ile yazdıgım bir program ise bu verileri alıp yorumluyor benim sorunum ben similasyondaki devreyi bilgisayar ile seri port arayıcılığı ile haberleştirdim. fakat ben gerçekte USB port kullanmak istiyorum bunun için bir usb konnektör kullanmam gerektigini biliyorum fakat linkteki devreye nasıl bir usb konnektör bağlamam gerekir nasıl bağlayacağım bununla ilgili örnek var ise yardımlarınızı bekliyorum araştırdım türkçe pek kaynak bulamadım.

iyi günler dilerim.
  • doğrudan atmega328 mcu'lu bir prototipi bilgisayarınız ile haberleştireceğiniz zaman bir usb-seri dönüştürücüye ihtiyaç var, ftdi ile veya ATmega16U2 chipi ile yapabilirsiniz. bununla uğraşmak yerine standart bir arduino uno boardı kullanmak daha kolay olacaktır heralde.
  • cevabınız için teşekkür ederim ben zaten arduino uno board kullanıyorum fakat tasarladığım devreden 10 adet yapacağım malümünüz bir arduino uno board pahallı ben o yüzden linkte verdiğim isis şemasındaki devreyi kullanarak devremi hayata geçirmek istiyorum çünkü arduino board'dan daha ucuz olacak
  • ftdi veya atmega16u2 4.5$ civarı olduğuna göre, bunun yanına saz arkadaşlarını da ekledğinde 50 tl 'den aşağı mal edemezsin gibi geliyor bana. doğrudan ürün olarak satılacak bir şey değilse, board tasarımı, stabilitesi vb dertlerle uğraşmak ne kadar doğru bilemiyorum.
    daha ucuz olması için planladığın proje maliyetini söyleyebilirsen sevinirim.
    başarılar.
  • http://bolubeyi.net/atmega-islemciler-ve-breadboard-ile-arduino-tasarimi.html şu kaynaktaki devreyi kuracam devrenin maliyeti ftdi haric 11 tl zaten bir kereliğe mahsus ftdi kullancam oda atmega328p entegreyi programlamak için daha sonraki 10 devre rs232 portu ile haberleşecek devreye usb yerine rs232 dişi konnektör baglayacağım yani maliyet 12 lira oluyo hesapladım.
  • o zaman bir tane ftdi kablosu al, yeter sana. ben tüm boardları usb ile kullanmak istiyorsun diye demiştim.
    hem tüm boardlara yazılımı da kolayca yüklersin ftdi kablo ile.
  • daha önce böyle birşey yapmadım ilkkez yapacağım böyle bir örnek varmı peki ?
  • ftdi usb de suruculer 2 turlu calısır kendınden power ve dışarıdan power. usb porttan 5v zaten çıkar ftdi bu 5v u kullanırsa kendısını calıstırmak için dışarıdan power mod oluyor. yok ftdi ye sen voltaj verırsen usb porta power ıcın yuklenmemiş oluyorsun bunada self power mod oluyor. bu kadar iş yaptığına göre ölçü aletin vardır herhalde o devreyi usb ye bağla ölçü aletinin siyah kablosunu gnd ye bağla birinci linkteki bordun ortasındaki 3v 5v seçenek oluyor oradaki orta kısmı sola bağlarsan 3v çıkış olur sağa bağlarsan 5v çıkış olur ölçüp bir bak öylemi diye bağladığın devreye güç vermen gerekise 3v veya 5v seçeneğin olması için öyle bir şey yapmışlar hocam...
  • cok teşekkür ediyorum cevaplarınız için iyi günler

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.