Yeni Ama Büyük Bir Proje(ARABA)
  • Merhaba Arkadaşlar,

Forumdaki paylaşımları bir süredir takip ediyorum. Herkese bu bilgiler için teşekkür ederim.

Mesleğim reklamcılık, bu nedenle bir çok programa diline hakimim.
    Proje için ve kendim için bir araç topluyorum. Land Rover Defender... 68 Model.
    Araçtaki tüm elektrik tesisatını baştan kendim çekmek üzereyim.
    Bu aracın bütün elektrik aksamını Arduino ve tablet üzerinden kontrol etmeyi düşünüyorum.

30'a yakın röle kontrolü (far, flaşör, silecek v.s.)
    5'e yakın servo kontrolü
    En önemlisi ise, sensörler...

2-3 adet sıcaklık sensörü, hız göstergesi, devir göstergesi gibi.

Mega epey bir işimi görecektir gibi geliyor...

Başlangıçta yorumlarınızı alayım.

1) bu kadar kalabalık bir kontrol yapımı ile ilgili bilgi alabileceğim üstadlarım var mı?
    2) bu kadar kalabalık bir uygulumayı ve arayüzü Tablet'den yapmak istiyorum bu durumda flash tabanlı yapmak gerekli sizce?

Bilgilerinizi rica ediyorum.

• Tabletlerde flash desteği olmadığından olsa bile flash ile donanım seviyesinde nasıl bağlantı kurulacağını bilmediğimden önce o kısmı eleyelim bence.
    geri kalan kısım arkasından gelir sanırım.
    sadece arduino değil beaglebone, rasberry pi gibi donanımları da inceleyiniz.
    başarılar.
  • Kaan flash desteği olmasa da bazı koşullarda sorunsuz çalıştırılabilliyor. Örneğin moda olan FlappyBird oyunu flash ile yapılmış bir oyun. Alt yapı hazırlandıktan sonra farklı yöntemler ile çalıştırılabiliyor.

Arduino
    Beagleboe
    Rasberry

için mukayese edermisin. Bu konuda bilgim yok. Böyle bir projede +/- leri neler olacaktır.
  • BeagleBone Black gördüğüm kadarıyla hızlı bir kart...

Arduino ya 12v girişin sıkıntı yaratmayacağını duymuştum. (duymuştum emin değilim) Malumunuz benim sistemim tamamiyle 12v...
  • burada projenin hedeflerini ve yol planını güzel ayarlamak lazım, beyhude işler için zaman kaybetmemek gerek.
    mesela silecek çalıştırma, eğer ki aracın ön camının sileceği ise gereksiz bence, yok aracın tavanına koyulmuş led panelin sileceği ise düşünülebilir ama projenin en sonunda.
    mesela flaşör ün özellikleri ne? orjinal kontrol sistemi nasıl çalışıyor? bunları tek tek belirlemek gerekli, daha sonra tek tek çalıştırmak, ardından hepsini kullanım şekline uygun olarak bir araya getirmek lazım, sonra da bunların rahatça kontrol edilebileceği bir aryüz.
    hız göstergesi aracın mevcut hız göstergesinin yanına nasıl takılacak?
    mevcut ile yer mi değiştirilecek? bunlar ciddi konular.
    üstüne üstlük bu yolda giden bir araç, düşük dayanımlı bir kablonun kısadevre yapmasından dolayı araca zarar da verilebilir.
    öyle yaptım oldu diyerek yapılacak bir konu değil, bence hayal ettiklerinizi önce minik bir rc araç üzerinde yapın, sonra gerçeğe uyarlayın. biraz zaman kaybı gibi görünecektir ama gerçek hayat ortamına girmeden önce böyle bir tecrübe hem güvenlik, hem de son ürünün kalitesini oldukça arttıracaktır.
    arduino mcu tabanlı bir prototipleme kitidir, beaglebone, rasberry pi ise aslında minik bir bilgisayardır, üzerinde i/o portları da olan.
    bu tür karmaşık işlerde arduino ve pc sisteminin entegre kullanılması daha rahat bir ortam sunar. tabi burada öncelikle bu sistemlerin tek başına çalıştırmak lazım.
  • Sol Sinyal (sensör)
    Sağ Sinyal (sensör)
    4'lü Sinyal
    Park Far
    Kısa Far
    Uzun Far (sensör)
    Sis Far x 4
    Klima Hız
    Klima Yön
    Amper Metre
    Motor Devir
    Motor Hız

Aslında sisteme girdilerim bunlar olacak, 2-3 tane fazlası belki.
    Silecek-sinyal-uzun far refleks halinde kullanılması gereken şeyler olduğundan bunları el hareketi ile çalıştırılması gerekli, ancak bunların çalıştığının bilgisi sisteme girilebilirse çok iyi olacaktır.

Yazılım kısmını bir şekilde çözebilirim, dışarıdan destek alınır.
    Grafik kısmı tam anlamıyla benim işim, arayüz baştan sona tasarlanır.
    Yazılıma grafik giydirilir. Sonuca ulaşılır.

Ancak sistemin neyin üzerine kurulması gerekli, bu aşamada sizlerden yardım almam gerekli.

Kaan senin söylediğin kesinlikle doğru, hali hazırda TESLA marka araçların kullanımı Mikro bilgisayar üzerinden yapılmakta, (sanıyorum beaglebone, rasberry pi benzeri)

Ancak bu mikro bilgisayarların konrolü tablet üzerinden yapılabilmekte mi?
    Dokunmatik ayrı bir ekran işi zorlaştıracak. Tablet üzerinden yapmak için Arduino mu bağlamak gerekir?

Kaan teşekkür ederim şimdiden yardımların için...
  • Kablolama, kısa devre fln bunları aracın dışında sere serpe deneyerek işi test edip, çalıştığından emin olduktan sonra araca monte etmek niyetindeyim. 0.75 - 1.00 kalaylı kablolar ve soketler kullanacağım bu nedenle o konuda güvenliğimi sağlayabilirim diye düşünüyorum. RC üzerine girmek güzel fikir ancak, epey bir vakit kaybı yaşatacak. Aslında tam simülasyonu da olmayacak, çünkü benim sistemi 12v üzerine kurmam gerekli...
  • Örneğin flaşörü ben kodlamakla uğraşmayacağım. Ben devreyi röle ile açacağım, oda kendi rölesindeki manuel elektrikte olduğu gibi çalıştırmaya devam edecek.

Mantık olarak konrol edeceğim çoğu akım, 10amperin üzerinde olacak, bunlar ilgili sigorta bağlantılarından çıkacak, fazını röle ile bilgisayar sisteminden alacak. Yani doğrudan bilgisayar portlarına sanıyorum giriş yapma şansım zaten yok.
  • tablet veya ekran uzerınde hıcbır seyı çözmeyın hem aracın ve yolcunun guvenliği hemde kontrol butunlugu ıcın sistemde bir body kontrol bılgısayarı oluşturun herşeyı orada çözun yonetın, ekran sadece durumları gosteren ve gerekli aç kapa fonksiyonlarını bu body kontrol bılgısayarına ıletmekten başka bir şey yapmasın. diğer sensor donusumlerı bayağı meşaggatli olacak çok narin yapıda malzmeler olduklarından onları da bir şekil hem korumalı ama hemde fonksiyonlarını yerine getırebılmelıler. malzeme onerım yok yapabıldıklarınız ve bulabıldıklaerınız kadar ılerleyecek projenız.
  • tesla gibi araçlarda gördüğünüz sistemler çok çok daha farklı.
    trafikte önemli parçaların elektronik olarak kontrolünde belli standartlar var.
    mesela CAN-BUS'u inceleyin fikir verecektir.
    http://www.tasitteknolojileri.com/2014/03/02/elektronik-ve-elektronik-klima-modulu-nasil-calisir/
  • kusura bakma ama saçmalıyorsun...
    öyle bir araçla asla trafiğe çıkmamalısın.
    belli kalite standartları vardır. bir cihazın otomobilde hele hele o bahsettiğin gibi önemli aksamlarda kullanılması için belli testleri geçmesi gerekir.
    arduino ve benzeri ürünlerde sadece test ve deney amaçlı çalışmalar yapmak uygundur. profesyonel kullanım için açıkcası uygun bulmuyorum.
    hele otomobilde kullanmak için asla uygun bulmuyorum.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.