çoklu data gönderimi
  • merhabalar,çalıştığım projede okuduğum sıcaklık değerini aşağıdaki şekilde arduino üzerinden gönderiyorum.bu göndermeyi yaparken rf modüllerini kullanıyorum.istediğim şey arduino direk olarak sıcaklık değerini göndermesin bir şifreleme ile iki tane de öncü data gönderisn.bu nokta da ben a ve b harflerini öncü data olarak gönderiyorum.buraya kadar olan sistem verici kısmındaydı.alıcı kısmında ise yine bir arduino var ve bu arduino rf den aldığı bilgileri çözümleyecek.benim sorunum arduino un alıcı kısmında .peşpeşe 3 tane datayı sırasıyla nasıl okutacağımı tam olarak çözemedim.aşağıdaki gibi iç içe if döngüleri ile yaptım ancak çalışmadı.

verici kısmı:
    Serial.write('a');
    Serial.write('b');
    Serial.write(sicaklik);

alıcı kısmı:
    if(Serial.available() > 0){
    if(Serial.read() == 'a'){
    if(Serial.read() == 'b'){
    sicaklik = Serial.read();
    }}}
  • bir de arkadaşlar buffer ı nasıl sıfırlıyoruz?
  • sn okoman link için teşekkür ederim.benim sorunum arduino da gelen verilerin nasıl okunacağı.kod olarak sorun yaşıyorum.verileri göndermede sorun yok.örnek olarak şöyle bir paket yolluyorum: AADDZZ buradaki A ve Z ler paketin etiketi.yani güvenlik önlemi.D ler ise data lar.iki tane sensör datası.bunu alıcı kısmında arduino kodlarıyla çözümleyemedim. D leri yazılımda çekemiyorum
  • şurada alıcıda kod çözmeyi çalışmışız bir bak http://arduinoturkiye.com/arduinoya-baslarken-neler-gerekli/#comment-5455
  • teşekkürler sn okoman
  • peki sn okoman programın başlangıcında baudrate i 2400 yapıp bir tane veri gönderip baud u 9600 e çekmek istiyorum bunu nasıl yapapbilirm
  • Serial.begin(2400);
    int bytesSent = Serial.write(?hello 2400?);
    delay(5000);

Serial.begin(9600);
    int bytesSent = Serial.write(?hello 9600?);

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.