Google is your best friend.
Hangi Arduino? Arduino hakkında birkaç soru.
  • Tinkernut videolarını izlerken tesadüf eseri Arduino ile tanışalı 7-8 saat ya oldu ya olmadı. Aylardır yapmayı düşündüğüm bir çok projem vardı, kafamda fikirler uçuşup duruyordu, bu yüzden devre parçaları toplıyordum ki Arduino'yu keşfettim. Onlarca devre elemanının yaptığını bu küçük aletin yapabilmesi, programlanabilmesi çok hoşuma gitti. Arduino ile tanıştıktan sonra 3-4 saatimi ansiklopedik bilgilere ve yapılan projelerle geçirdim. Ve bir Arduino sahibi olmaya karar verdim.

Arduino Türkiye distribütörlerinin kataloglarını incelediğimde birçok Arduino çeşidi olduğunu fark ettim. Sanırım her bir ürün, farklı projelerde kullanılabiliyor. Peki ben ne yapmak istiyorum? Eski bir legocu olarak her zaman bir şey yapmayı, ne kadar emek verirsem vermiş olayım bozup yeniden, başka bir şey yapmayı severim. Yani ne yapacağım pek belli değil. Ethernet ve Bluetooth sürümlerine ihtiyacım olacağını düşünmüyorum. Arduino ve programlama devrelerine ilk adımım olacağı için şimdilik basit programlar ve devrelerle kendimi geliştirmek istiyorum.

-Soru kısmı-
    Her ne kadar ilk seferim olacaksa olsun fazla portun zararı olmayacağını düşünüyorum. Arduino Uno R3, Fio ve Leonardo arasında kaldım.

Öncelikle Arduino Fio'nun diğerlerinden ne farkı olduğunu anlamadığımı itiraf etmeliyim, görsel programlama gibi şeyler okudum ancak yine de tam anlamıyla kavrayamadım. Fio'yu ne tür projelerde kullanabiliriz? Fio'yu farklı yapan nedir?

Bootloader nedir, ne işe yarar? Ayrıca bazı sürümlerde (HID-İnsan Arayüz Aygıtı) duydum, Arduino'yu sisteme klavye, mouse gibi tanıtmak ne işe yarar?

Uno R3 ve Leonardo fiyatları neredeyse aynı, ikisinin de 32 kB hafızası var ancak Uno R3 bootloader'ı 0,5 kB yer kaplarken Leonardo bootloader'ı 4 kB yer kaplamakta. Bootloader nedir, Bootloader ile nereye, neler yüklenir?

Micro-SD yada benzeri harici depolama aygıtlarıyla Arduino belleği arttırılabilir mi? Arttırılan bellek tümleşik Arduino belleği gibi kullanılabilir mi?

Shield tam olarak nedir, port sayısını arttıran türde bir aparat mı? Ayrıca goo.gl/tTdBZ adresinde farklı bir Arduino var, yeni başlayanlar için uygun olduğu söyleniyor, gerçekten de başlangıçta bu sürümü mü almalı yoksa diğer sürümlerle mi başlamalı?

Arduino ile programlarken kodlamada yapılabilecek bir hata yada programın çipe yazılması sırasında bağlantı kesilmesi sonucu Arduino çalışmaz hale gelebilir mi?

Vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkürler.
  • Batuhan öncelikle hoşgeldin. yazdığın sorunlar aslında arduino ile yeni tanışan hemen hemen herkesin aklında uçuşan sorular. siteyi de bu sorulara rahatlıkla cevap vermesi için kurmuştuk fakat vakit yetersizliği ile yeterince konu açamadık. sorularını bu şekilde düzenli olarak sorman çok iyi olmuş. bir nevi yapılacaklar listesi olarak kullanabiliriz :)
    önce tüm sorularına özet geçeyim. internette arduino ile ilgili göreceğin örneklerin, yazıların %90'ı arduino uno ile arduino uno için yazılmıştır. ilk kez arduino kulanacak birisinin ek sorunlarla boğuşmadan arduino kullanmasının en kolay yolu bu işe uno ile başlamak olacaktır. (leonardo için biraz daha zaman var. uyumluluk sorunları yeni yeni cevap buluyor. uno'da duemilanove'nun yerini almıştı fakat fiziksel değişikliği hemen hemen olmadığından uyumluluk sorunu çok azdı)
    şimdi cevapların:
    1- eğer tek bir arduino alıp tüm işlerini onunla yapmayı sürdüreceksen en güncel board olan leonardo'yu almalısın.
    eğer doğrudan çözüme ulaşmak önemli ise ve daha sonra güncel boardları satın alabileceksen ilk olarak arduino uno r3 ile başlayıp, uyumluluk, bağlantı farklılığı gibi sorunlarla uğraşmadan projelerine yoğunlaşman daha iyi olur.
    2-arduino fio'dan kastın bu ise http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardFio Fio tamamen mobilite düşünülerek tasarlanmış bir boarddır. aynı zamanda kolaylık için lipo bataryadan beslenebilme, micro usb bağlantısı ile daha düşük profil (daha ince) tasarlanmıştır. uno üzerinde geliştirdiğin prototibi sahaya süreceğin zaman tercih edeceğin bir boarddır çünkü üzerindeki bağlantı pinleri uno'da olduğu gibi dişi header'a sahip değildir. bağlantılarını lehimle yapman gerekir ki bunu bir kaç kez yapabilirsin. sonrasında lehimler bozulacaktır.
    3-bootloader'ı arduino'nun bios'u gibi düşünebilirsin. cihazın çalışması için gerekli temel işlemler bootloader tarafından gerçekleştirilir. bootloader çalıştıktan sonra senin yazdığın kod çalışmaya başlar.
    bootloader mikro işlemcinin (atmega328) flash belleğine yüklenir. ve onun flash bellek kapasitesini kullanır. atmega328 için 32kb flash olduğunu düşünürsek uno bunun 0.5kB'ını bootloader için kullanır, senin yazdığın modüller kalan 31,5 kb'ı kullanabilir demek oluyor. (pratikte biraz daha değişebilir)
    aynı şekilde leonardo bootloader için 32KB'ın 4 kb'ını bootloader için kullanır. sana 28KB bırakır.
    arduino uyumlu boardlarda bootloader üzerinde yüklü gelir. kullanmak için senin bootloader yüklemene gerek yoktur. özel durumlar veya hata giderme amaçlı güncellemeler dışında bootloader yüklemene gerek yoktur. ileride doğrudan mcu (micro controller unit) ile çalışma yapmadığın sürece bootloader ile ilgili işlem yapmana gerek yok.
    4-micro-sd kartlar ile arduino'nun 32KB'lık Flash belleğini arttıramazsın. flash bellek atmega328 işlemcisinin bir modülüdür ve sonradan artmaz. (atmel daha yüksek kapasiteli bir chip üretmediği sürece.) daha fazla flash belleğe ihtiyaç duyuyorsan başka işlemciler kullanman gereklidir. (örneğin arduino MEGA'larda kullanılan Atmega2560 gibi. http://arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardADK)
    micro-sd karta arduino ile ürettiğin verileri saklayabilir, oradan veri okuyarak işlem yapabilirsin. ama bu arduino'nun flash kapasitesini arttırmaz.
    5-shield bir tür genişleme yapısıdır. uyumlu olduğu board'un üzerine takılarak kullanılır. ve shield'lar üst üste katmanlar şeklinde takılarak kullanılabilir. tasarlandığı board'a ek özellikler katarlar. kullanmak için shield'ı boarda monte etmek ve gerekli yazılımı yüklemek yeterlidir. kullanımları oldukça kolaydır. arduino'ya bir çok özelliği kolaylıkla kazandırır. bir liste arşivi için http://shieldlist.org/ 'a bakabilirsin. bence ardustar shield'ini kullanmak yerine breadboard ve diğer zamazingoları ayrıca kullanman daha faydalı olur. hem el alışkanlığın artar hem de karmaşık yapıları nasıl sadeleştirebileceğini öğrenmiş olursun. başlangıç için buna gerek yok. (bu shield kablo karmaşasınla uğraşmak yerine doğrudan yazılıma odaklanmak için geliştirilmiştir. ilk aşamalarda biraz kablo daha iyi olur)
    6-arduino'yu bozmak sandığın kadar kolay değil. board (özellikle uno) bu tür hatalara karşı koruma önlemleri alınmış bir boarddır. yüksek voltaj, bootloader yüklerken oluşabilecek bir kaç sorun haricinde bozmak o kadar kolay değildir. yazılımı yüklerken oluşabilecek kopmaların soruna yol açma riski her zaman vardır fakat bilerek yapmadığın sürece board'u bozabilmek o kadar kolay değil. (yani diyorum ki elini korkak alıştırma. board yanarsa da yansın. bir şey olmaz. ben bile daha bir tane board bozamadım.)
    son olarak arduino dünyasına hoş geldin. :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.