Arduino / 40mA
 • Merhaba,

  Coşkun Taşdemir' in Arduino kitabında "Çıkış olarak kullanılan pinlere bağlanan elemanların 40mA' dan fazla akım çekmemesine dikkat etmelisiniz" diyor. Aksi halde kalıcı zararlara yol açabilir demiş. (syf 151)

  Kalıcı zararlara yol açmamak için genel prensipler nelerdir?

  Temel bilgim olmadığı için volt, amper gibi terimlerin bile tam açıklamasını bilmiyorum :) Geçen gün direncin ne işe yaradığını anlamak içinde bir LED' i feda etmem gerekti :)

  Teşekkürler

 • açıklaması zor bi soru oldu sanırım :)
 • Merhaba,
  Burada temel konu ohm yasasına dayanmakta. Ohm yasasını da V gerilim, I akım ve R direnç olmak üzere I = V / R şeklinde ifade edebiliriz. Oradaki 40 mA Arduino'daki mikrodenetleyicinin dışarıya verebileceği (veya ters yönde içeri alabileceği) maksimum akım miktarı. Bunun için eğer LED sürüyorsanız örneğin, gerekli direncin seri olarak bağlanması gerekmektedir. Bu değerden yüksek akım çeken elemanlar (mesala bir DC motor) arduino çıkışlarına direk olarak bağlanmamalıdır.
 • cevap için teşekkürler. peki bu kuralları ihlal etmemiz halinde arduino yanar mı ? yoksa kendi içinde bi sigorta vs. var mı ?
 • bunu çok çok abartmadığın sürece bir zararı olmaz. eğer uzun süre böyle bir çekime maruz kalırsa atmega328 kararsızlaşıp akım sızdırma gibi problemlere sebep olabilir.
  eğer ani ve çok yüksek çekim olursa besleme entegrelerinin yanmasına sebep olabilirsin.
  çalıştırdığında led'ler kısılıp kalan motorları ek güç olmadan çalıştırmazsan arduino'ya zarar vermezsin :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.