Küçük panjur tasarımı
  • Merhaba arkadaşlar arduino ile küçük bir panjur projemiz var tam olarak anlatmam gerekirse küçük bir motorla bir kartonu panjur gibi indirip kaldırmamız gerekiyor basit bir şey olacak bana gerekli malzemeler hakkında öneride bulunabilir misiniz acaba ?
  • bir cümlede "basit" geçiyorsa durup bir düşünmek lazım. arduino basittir ama kolay değildir yada kolaydır ama basit değildir. bir projeye basit deyince de basit olmuyor kendiliğinden :)
  • mekanik kısım hazır ise bu mekanizmaya uygun bir redüktörlü dc motor bu motoru sürecek bir sürücü (mesela l298) bir adet arduino (nano veya uno işinizi fazlası ile çözer) bunları besleyecek adaptör panjuru açıp kapatma için buton çeşitli kablo bağlantı aparatları vs.
  • uzaktan kumandayla acmak istiyorsaniz ir alici bu parcayi kullanmadiginiz bir kumandadan sokebilirsiniz, motor surucu: L298N kullanmanizi oneririm, cunku kullanmasi cok basit. arduino nano kucuk oldugu icin tercih edilebilir tabi diger tum arduino lar kullanilabilir misal pro micro daha kucuk onuda kullanabilirsiniz

aslinda motor surucuye ihtiyac olmayabilir, yuku paylasacak 2 tane servo motor kullanabilrisiniz tabi disaridan besleyerek. tek sorun o zaman servonun agiz capini buyutecek parca olur

• Çok teşekkür ederim yardımlarınız için muhtemelen 1 veya 2 adet panjurun ağırlığını kaldırabilecek motor seçip Arduino uno kullanacağım ama sürücü konusunda kararsız kaldım onu da halledersem sadece devreyi tamamlayıp kod yazma işlemi kalıyor.
  • eger servo motor secerseniz surucuye gerek yok diye biliyorum, dc motor secerseniz motor istemediginiz hizda donup durmasi gerektigi yerde durmayabilir, birde step motorlar var ama onlar hakkinda pek bilgiye sahip degilim

benzer ornek projelerde ne kullanilmis bakmakta yarar var

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.