arduino ile önceden girilen saat ve dakikada işlem yaptırma.
  • Arkadaşlar arduino ile akvaryum otomasyonu yapmam gerek. Kullanıcı saatleri önceden girecek yada bir kaç buton vasıtasıyla anlık olarak girecek. Önceden girilen zamanda akvaryum lambası(motor,yemleme vs) çalışacak.
  • bir uno alın 16x2 lcd ekran alın 2 buton alın bir tane role ve surmak ıcın transıstor alın. gerıısı kod yazımı
  • Kardeşim ilgin için teşekkür ederim.Dediğin şeyleri az çok biliyorum.Benim sıkıntım röleleri önceden girilen saatte çalıştırmak.
  • arduinoda işler kendın pişir kendın ye şeklinde oluyor. kod yazmaya başladıgınızda sızde yapabilirsiniz. ha yok uğraşamayacağım dersenız ısmarlamaya projeye gırer yapan çıkarsa da bız mesul olmak ıstemeyız.
  • hocam ds1302rtc aldım modül şeklinde.Ama kütüphane ekleyemiyorum bir türlü sürekli hata veriyor. Şu şekilde:
    C:\Program Files (x86)\Arduino\libraries\DS1307RTC/DS1307RTC.h:19:19: error: 'tmElements_t' has not been declared
    static void read(tmElements_t &tm);
    Kütüphane yi playgraund.arduino dan indirdim. ne yapabilirim sence
  • kardeşim playgroundan indirdim kod hata verdi.
    1- Sonra https://drive.google.com/drive/folders/0B4F1fgxm8GhCQ0hpazNVOGxBRzg buradan kütüphaneyi indirdim hata vermedi.
    2-koduda http://www.arkelektronik.com/images/Ders_Notlari/Mikro1/8_DS1302.pdf
    bu pdf den aldım şuan tarih saat ve günü 4*20 lcdeye yazdırdım.
    3-Sonra basit bir devre kurdum.Butonlar ve ifler yardımı ile sistemin başlangıç ve durma zamanını arduinoya attım. (başlangıç saati=14 bitiş saati=18 şeklinde.)
    4-Şuan yapmam gereken bu 14 ve 18 değerleri ile rtc den gelen saat verisi ile karşılaştırmam gerek.Şimdilik 4. aşamayı beceremedim.
    -ilgin için teşekkür ederim
  • hani lcd ye saat değerini yazıyorsun ya işte tam orada kontrol yapabilirsin
  • lcd.print(lcd.print(rtc.getTimeStr());); bu kod ile saat verisini 20:05:55 şeklinde ekrana yazdırıyorum.
    if(baslangıcsaati==rtc.getTimeStr())
    {
    }
    bu tarz brşey yapmam gerekiyor ama kodda hata var şuan . araştırıyorum
  • @yusufadiguzel kardeş ne yaptın, halledebildin mi? ben de benzer bi devre kurmak istiyorum arkadaşım için, araştırırken senin bu yazdığını gördüm bi sorayım dedim
  • Ben şöyle bi yaklaşımla yaptım daha önce şimdi ilk önce alarm saat dakika ve saniye bilgisini bir buton yardımı ile arttir azalt şeklinde oluşturun. Daha sonra güncel saat dakika ve saniye üzerine sizin girdiginizi ekleyin . Sonrası if döngüsü ile güncel saatin hesaplanan saate gelip gelmediğini kontrol etmek kalıyor.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.