Arduino ile gerçek akıllı ev tasarımı yapma
  • Öncelikle herkese yardımları için şimdiden teşekkürler.
    Yeni bir bahçe evi yaptırıyoruz yapım aşamasında iken daha önceden maket olarak yaptığım akıllı ev projesini gerçek hayata buluşturmak istedim. Daha önceden kendi evinde uygulama yapan arkadaşlar varsa elektronik kısmını nasıl yapacağımı ve evin gerekli yerlerine çekilecek elektrik hatları inşaat halindeyken nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgilerinizi v fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Buarada bilgisayar öğretmeniyim kod kısmında sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum ancak elektrik-elektronik kısmında ileri düzey tecrübem yok tasarım konusunda ve projeyi günlük hayata geçirme konusunda yardımcı olursanız sevinirim
  • kontrol etmek ıstedıgınız her prizin ve ampul duyunun elektrık hattını ayrı çektırın. genelde prızlerı gruplarlar oda oda. 50 tane prizde olsa 3 sıgorta ıle koca evın elektrıgı kapatılıp açılır ama bu kontrole uygun olmaz. siz her ıhtımal her odada bir priz ve bir tavan duyunun sigortasını ayırtırsanız ileride bu priz ve duyları bir röle ıle kapatıp açarsınız. kontrol kısmını bir şekılde helledersınız. birde tuketılen elektrıgı olçmek gerekebılır ileride evin giriş fazlarına akım trafoları bağlayarak genel olarak tuketılen elektrıgı anlık olçmüş olursunuz. elektrık panosunu da geniş tutarsanız ıcıne sonradan ekleyecegınız kontrol modullerıne yer olur. evde adsl olacaksa bir ethernet hattı panoya gelsin ılerıde lazım olacak.
  • röle sigorta hat için yedekli çalışmayı unutmayın sonradan eklemeler gerekebilir.
  • lamba ve prizler için yapılması gerekenler tamam ayrıca perdeleri de uzaktan kontrol ile açıp kapatmak istiyorum ayrıca kapıların açık olup olmadığını da algılayan bir sistem kurmak amacım bu kabloları panodan pencereye tek tek götürmeden yapma durumumuz var mı?(daha önce küçük butonla bu işi gerçekleştirmiştim ancak kablo kalabalığı oldu) birde perdeyi kontrol etmek için çift taraflı motor kullanmayı düşünüyorum ancak iyice kablo olacak ortalık daha kestirme bir yol var mı?
  • kablo işi kaçınılmaz gibi kontrol kablosuz da olsa en azından kontrol cıhazlarının elektrıgı ıcın yine elektrık çekmek gerek yani her turlu kablo çekme zorunluluğu var. yada duyları ve prizleri akıllı yaparsınız prizden hem elektrıgını alır hemde kontrol sağlar ama kontrol birimi başına malıyet artacak siz karar verin hangisine katlanacağınıza
  • sistemi kendim kurmak istiyorum. hazır bişey kullanmak istemiyorum.( kendi üretkenlik duygularımı beslemek için. ) bu kadar karışık ve zahmetli olmasına kabulüm sadece daha sağlam(sorunsuz) bir kurulum yapabileceksem onu bulmak için forum da bu konuyu açtım . bu kadar karışık sistemlerin ayrıntıları daha çok hata ihtimalleri daha fazla oluyor dediğim bahçe evi ilk olarak iki odadan başlayacağı için sıkıntı olmamasını umuyorum ama daha sonra bahçe işleri içinde proje geliştirmek istiyorum evin içini bir daha düzeltme şansım olmadığı için en sağlıklı şekilde tamamlamam gerekiyor.
  • kumandalı ufak relay prizlerin arkasına konabilir ?
  • Sana önerim Önce bir senaryo oluştur
    Sonrada hangi iletişimi kullanmak istiyorsun onu belirle (rf,ethernet, wifi yada diğerleri ) ondan sonra sana yardım edelim.
  • evin yapım aşaması için işlemleri gerçekleştirdik. bundan dolayı forma dönemedim. şimdi planımı sıralayayım.
    1-bağlantı internet üzrinden kontrolü sağlayacak
    2-kontrol edilecek devre elemanları
    +elektrik prizleri (hepsi)
    +lambalar (12-16 arsı ayrı ayrı kontrol)
    +pencere kontrolü(açık yada kapalı olup olmadığı tespiti için ayrı ayrı olması lazım 6 pencere)
    +ana su vanası kontrolü
    +doğal gaz kontrolü
    +dış kapı açıp kapama (internet üzerinden aynı zaman da şifreli giriş de yapmak istiyorum)
    +bahçe aydınlatması
    +belki bir süs havuzu motoru
    3-bunları yapmak için tek arduino yeterli olmayacak sanırım daha önce maket ev için bu kadar ayrıntı düşünmemiştim. tabi aklımda bunlar var daha sonra inşallah başka bişey çıkmaz
    ayrıca perdeleride otomatik yapmak istedim ancak vazgeçtim
  • Pirizlere ve lambalara ayrı ayrı besleme hattı cektiysen hepsini röle yardımı ile bir panoda kontrol edersin.
    Diğer seçenek pirizlri ve aydınlatmaları hazır rf ile kontrol edilenler var.
    mega ve ethernet kullanmanda fayda var ve analok degerler içinde farklı arduino kullansan daha saglıklı calısır proğram kasmaz diye düşünüyorum.
    Webten led on off işlemi yaptıktan sonra rf verici ile kablo çekmeden on off yapabilirsin.
    Webten şifre ile girişte sana ileryen zamanda yardım ederim bunun için bir çaba harcamıyacaksın.
    Bunlardan birini başar ayrıntıları adım adım ilerlersin .

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.