Fabrikalardaki elektriksel gürültüler
  • Arduinoyu fabrikalarda da kullanabilir miyiz,
    herhangi bir şekilde kontaktörlerin veya büyük
    elektrik motorlarının oluşturduğu gürültülerden
    manyetik alanlardan etkilenebilir mi?
  • bu sorunun cevabını merak ettim bulabildinizm?
  • çok güzel etkilenir sadece arduino değil hertürlü eletronik cihaz elektriksel önlemler alınmadıysa etkilenir. nesi etkilenir mesela bir anahtarın on off olmasını beklerken rastgele tetiklemeler gelir bunu aşmak için dijital girişleri artıya veya eksiye çekerek etkilenmesi önlenir. besleme akımına karışan parazitik etkilerde bir grup kapasitörlerin bu hatta yerleştirilşmesi ile azaltılabilir, tasarlanan cihazın topraklaması iyi yapılırsa bir çok gürültü toprağa akacaktır.
  • aktif olarak arduino'nun çalıştığı bir sürü fabrika var :)
    ortamına göre gerekli önlemler alındığında rahatlıkla kullanılabilir.
    en doğru çözüm olmayabilir ama en hızlı ve etkili çözümlerden birisi olabilir.
    dikkatli kullanmak lazım.
  • eger gurultulerden etkileniyorsa ekranli kablolar kullanin. arduinoyu faraday kafesi yontemiyle korumaya alabilirsiniz.
  • blendajlı kablo... 0-10 volt analog sinyallerdeki parazitleri azaltmak için etkili oluyor.
  • sanayi tipi bir buz dolabı yaptım devrem atmega328 den oluşuyor arduinoda purogramlaşdım ve devre 24 volt smps güç kaynağı ile besleniyor 5 volta düşürmek için lm 2576 regüle entegresini kullandım fakat soğutma motoru (ekovat) devreye girerken devreyi bazen etkiliyor ve bu etkilemede elektronik devrede donmaya sebep oluyor ara sırada baştan reset atıyor buna nasıl bir önlem almalıyım

acil yardım
  • motoru nasıl sürüyorsan motor devreye girerken ters voltaj oluşuyor devren resetleniyor. motor sürücülerde diyotla ters voltajın yönünü değiştirmen lazım.
  • röle ile sürüyorum röleleri uln2003 entegresi ile sürdüm motor ac olduğu için nasıl yapabilirim biraz önce motor giriş kablosuna ferit nüve koydum deniyorum şu anda
  • devrenin şemasını nsıl gönderebilirim en azından daha kolay fikir yürütülebilir
  • ferit nüveninde bi faydası olmadı sonuç değişmedi
  • incelerseniz çok sevinirim
    iyi çalışmalar
  • devrenin besleme bacaklarına olabildiğince mcuya yakın bi noktaya 100 n. kondansatör reset pini ve gndye yine olabildiğince yakın 100 n. at. benzer bi pic projemde 100 resetin 90 nını kesmişti. devre pek anlaşılmıyor. röle girişine 4001 diyot atarsan rölede oluşan ters polariteyide kesmiş olursun.
  • Bir sürü önlem olabilir, burda yazılanlara ilave olarak öncelikle röle kartını tamamen fiziksel olarak ayrı bir şekilde dizayn etmek, optokuplör kullanarak sistemi tamamen kontaktörlerden vb. sistemlerden optik olarak izole etmek, arduino vb. mcu birimlerini faraday kafesi metal kafes içine alarak EMI'den korumak, topraklmayı iyi yapmak olabilir mesela.

Elektronik ile hobi olarak ilgileniyorum, ama gıda ve hayvancılık sektöründe uzun yıllar çalıştım, teknik işlere pek bulaşmasam da bir çok makine ve aleti hobici gözüyle anladığım kadarı ile incelemişimdir, özellikle yurtdışından ithal edilmiş gerçekten kaliteli ve sektörde bilinen bazı kontrol cihazlarında yukarda gördüğüm tüm önlemleri görmüşlüğüm vardır. Hatta sadece tek bir pic16f877 ve port çoklayıcılarla 10 fan motoru, 3 tane yem hattını 4 adet aktüatör ile pencere ve soğutma sistemi perdelerini, 3 sıcaklık,1 nem, 1 adet relatif basınç sensoru kontrol eden bir sistem görmüştüm ve aynı zamanda bu sistem tüm bilgileri rs485 seri iletişimi ile merkezdeki pc'ye yolluyor ve ayarlar için gene aynı sistem üzerinden komut alabiliyordu, bir optimizasyon ve yazılım harikasıydı.

yani bir arduino mega 2560 bu yukarda anlattığımın çok daha da fazlasını yapabilir bence.

konu açılmışken paylaşmak istedim.
  • röle yerine solidstate takarak bi nebze azalttım ama hala var
  • Motoru vfd ile surebilirsiniz. Iyi bir topraklama hep gerekli. Ferit nuve belki yardimci olabilir. Kablolari kaliteli shiledli ve topraklayarak kullanmak, inputlari optolu yapmak, sistemde usb varsa kisa tutmak, motordan uzaklasmak, montajda sasiden izole etmek, metal kutu ve izolasyon icine almak faydali olabiliyor.
    Harmonikler duzmanimizdir.
  • biraz araştırdım dc emi filtresi koymak gerekiyor fakat piyasada kolay bulunmuyor

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.