Arduino SD Card RTC Data Logger Shield
  • Merhaba, projem gereği gerçek zamanlı olarak aldığım veriyi sd karta kaydetmem gerek ve buna uygun olarak rtc ve sd kartın birlikte olduğu shieldden sipariş verdim. bir arkadaşım kafamı karıştırdı. Shieldi arduinoya takınca pinlerin bazılarını kullanamazsın dedi bu doğru mu? sonuçta shield üzerinde bütün pinler girişleri mevcut eğer öyle bir şey varsa o pinlerin hizasını kapatmaları gerekmez miydi? Yardımcı olursanız sevinirim.
  • sd kart spi port ve bir tane de chip select pini gerektirir. rtc ler genel i2c port kullanır bazen bir tanede adres seçeneği kullanır belki spi port kullanılan bir rtc ise chip select pinlerini ayrı ayrı kullanman gerek ve sd kart ile rtc yi aynı anda kullanamayabılırsınsın okuma yazma işlemlerınden once chip selectleri yonetmen lazım. spi ve i2c protokollerini bir araştırın
  • Ben bir projemde microsd card modülü ve ds1302 rtc yi birlikte kullanmıştım. 3 spi modülü birlikte de kulllandım sorun olmadı. bildiğim kadarıyla Shieldlar sadece kablolama dan bizi kurtarır. Devreyi rahat oluştururuz. kodda, kütüphaneyi kullanırken ayırdığınız pinleri başka amaçla kullanamazsınız. I2c dönüştürcülü lcd ekran kullanırken a4 ve a5 pinlerini kullanamayacağınız gibi. Uno için konuşursak sd karta veri yazarken 12. Pindeki ledi yakamazsınız.çünkü Yükleyeceğiniz spi kütüphanesi bunu engeller. Shield a özgü bir durum değil dediğiniz yani.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.