Max. Client Sayısı
  • Merhaba,
    1 adet Arduino Leonardo ETH ile 1 adet de MegaADK+Ethernet Shiled ile 2 farklı sıcaklık ölçüm devresi kurdum. Her ikisi için de özdeş HTML sayfası tasarlayıp cihazlara yükledim. Her ikisine de IP leri ile bağlanıp sayfalarını ve sayfadaki sıcaklık ölçüm değerini problemsiz bir şekilde 10s refresh periyodu ile izleyebiliyorum. Şimdi sorularım şunlar, bu projemde

1) En fazla kaç kullanıcı "aynı anda" bu cihazlara IP ile bağlanıp HTML sayfalarını görüntüleyebilir, sıcaklık değerlerini anlık olarak problemsiz izleyebilir?
    2) Kullanıcı sayısı nelere bağlıdır? (Cihazın hafızası? işlemcisi?)
    3) Cihazlar yüklenirken programların kapladıkları yer ile bunun arasında bir orantı var mıdır? Varsa nedir? Nasıl hesaplanır?
    4) 10 kişinin aynı anda bağlanacağını düşünürsem nasıl bir Arduino konfigürasyonu oluşturmak gerekir?

Not: Leonardo ETH ye yüklediğim programın kapladığı yer hakkında IDE'nin verdiği bilgi şudur:

Çalışmanız programın 14230 bayt (49 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 28672 bayt.
    Global değişkenler belleğin 1525 byte kadarını (59%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 1035 byte yer kalıyor. En fazla 2560 byte kullanılabilir.

Bu bilgi kapsamında şu an Leonardo ETH'ye aynı ağ üzerinden masaüstü PC'm bağlanırken başka bir PC bağlanamamaktadır.Yani tek kullanıcılı bir uygulama gibi görünüyor. Bunu çok kullanıcılı hale getirmek mümkün mü mümkünse nasıl

Sorularıma aynı sıra numarası ile cevap alabilirsem çok sevineceğim. Teşekkürler.
  • "Bu bilgi kapsamında" ile başlayan cümlemi şöyle düzelteyim. Masaüstü PC ile sisteme bağlanabilirken diğer PC ile yarım yamalak bağlanabiliyorum.
  • leonardo web server olarak programlandıysanız pc den web client gibi bağlanın arduıno eth web sayfayı yolladıktan sonra bağlantıyı kapatır. budurumda 4-5pc bağlanabilmesi lazım. diğer tcp-ip web soket olarak bağlanırsanız her bir bağlantıyı tek tek tutabilmeniz lazım arduıno ustunde. ben biraz arduino ethernet multiple connection olarak aradım pek işe yara bişe göremedim. esp8266 veya esp32 kullanabilirseniz bu onuda onlar daha iyi
  • Evet, evet hem Leonardo'yu hem de Mega+EthShield'ı web server olarak programladım. Client gibi bağlanıyorum. Leonardo'ya dediğim gibi tek PC kolay bağlanıyor da birden fazlası kasıyor. Belki refresh periyodu uzatırsam (şu an 10s) değişir bu durum, deneyeceğim. Mega+EthShield da 2 pc rahat bağlanıyor. İkiden fazla PC olmadığı için test edemiyorum tabi. Ben esas şuna odaklandım; Demişsiniz ya 4-5PC bağlanabilir. Bunu neye göre söylediniz? İşlemci gücü?Hafıza kapasitesi? Yani hangi parametreyi baz aldınız? Tşk.
  • kutuphaneler 4-5 bağlantıyı destekleyecek şekılde yazılmıştı donanım desteklıyor daha fazlasını ama sonuçta leonardonun hafıza kaynakları belli her bağlantı için en az 1k buffer gerekiyor böyle bir hafıza yok. çok fazla beklenti yaratmayın kendinize bu microlarla. çok basit kucuk verı paketleri alın yollayın ötesini düşünmeyin bile.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.