Arduino Aref kullanımı
  • Merhaba , 5110 display ve arduino nano ile pil ile beslenecek kablosuz oda termostad üzerinde çalışıyorum.
    Pil olarak 3,7 v 18650 seçtim. şu an regüle iptali ve uyku modlarını kullanmak sureti ile yaklaşık 7 gün devrede kalabiliyor. Pil seviyesinide takip etmek ve gerektiğinde şarj etmek istiyorum ancak , pil seviyesi ölçüm konusunda çok ilerleyemedim. Nano kit ile başladğım çalışmayı , pro mini ile devam edeceğim. Şunu öğrenmek isterim.mevcut hali ile 3,7 v pili bir ucu 5v pin e bağlı 100 k ile bir ucu gnd ye bağlı 10k dirençlerin birleşim noktasını A0 pin ile ölçmeye çalıştığımda 1023 değerini döndürüyor. aynı pili şarjı daha düşük bir pil ile yer değiştirğimde de durum aynı.
    Bu sorun arduino için tanımlı default Aref değeri ile mi alakalıdır_? Bu yönde aref pinin den yardım alabilirmiyim Kullanım mantığı nedir? Şu an için voltmetre kodu kullanmadım, sonuç itibarı ile pilin 3.3v a düştüğünde okuyabileceğim doğru A0 pin değeri benim için yeterli olacak.
    Bu arada pil ile arduino çalışmada min akım için yönlendirmeleriniz olur ise çok memnun olurum.
  • AREF pini analog referens için kullanılıyor 3.3v altında bir olçümü yine 1024 adımda okuyacaksan buradan bir referans gerilimi vereceksiniz.
    şöyle diyelim ölçeceğimiz sistem 0 ile 1800mv arasında voltaj uretebiliyor olabilir bu durumda aref pinide 1.8v vol uygulayacaksınız budurumda adc modülü 1800mv / 1024 adımlık hassasiyetle voltaj olcer.
    aref e herhangi bir voltaj uygulayıp işlemciye bunu belirtmezseniz adc moduller 3.3v a göre voltaj bolumlemesini yapar. 1.8v ref dergerini 3.3v adc de 600 adımda max degere ullaşır bu durumda.

siz once normal voltajı okumaya çalışın pil durumu hakkında sizi fikir verir
  • Teşekkürler. Şu an nano üzerindeki regüle entg sökülü durumda .Beslemeyi +5v pin den
    veriyorum.çalışma voltaj aralığı pil max şarjlı olduğu 4,2 v ile 3,3 v aralığında olacak.Yani 5v pininden 4,2 v tan başlayan süreç içinde 3,3 v a kadar düşecek bir gerilim ile besleniyor.

1-)Bu durum da Aref pine bağlantı yapmadığım zaman , referans olarak yine 3.3 v mu alacak

2-)Aref pinini sadece belli aralıklarda ölçüm yapacağım zaman step-up ile 5v beslemek ve o an Aref değerini 5 v olarak belirtikten sonra okuma yapmak mantıklı olur mu?

Açıkçası voltmetre komutları ile

value = analogRead(analogInput);
    vout = (value * 5.0) / 1024.0;
    vin = vout / (R2/(R1+R2));

yukarıda belirttiğim bağlantı ile sürekli aynı voltajı (3,04 gibi bir değer) okuyorum.
    Sebebi 5v ile değilde 3,7 v pil ile besleme de yaptığım bir mantık hatasımı ?
  • 1) referans besleme gerilimidir ne verdiyseniz o dur. 4.2v verdiğinizde 4.2v olur. birşey belitmezseniz. aref e ayrıca 3.3v verirseniz adc giriş 3.3v u geçtiğinde bozar mı bilemiyorum ama dokuman okumak lazım

2)gerekiyorsa aref i sabit tutun ıkıdebirde değiştirmeyın derim.

adc degerını voltaja donusturmak için
    value = analogRead(analogInput);
    float voltage = value * (5.0 / 1024.0);

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.