Arduino tx rx ile 50 m data gönderme
  • Projemde arduino nano ve mega kullanıyorum dokunmatik panelden girilen bilgiği ana panele gönderiyorum. Kısa mesafede sorun yaşamıyorum (15-20m) fakat 7 tane istasyondan bilgi çekiyorum ve en uzagı 50m. Her şey tamam fakat uzak mesafeye gönderemiyorum bunun için modül yada başka yöntem var mı opampla yapılabilir mi
  • kablo ile aktarıyorsanız rs485 ile 1km sorunsuz veri taşıyabilirsiniz.
  • Hocam kablo ile taşıyorum ve bilgi tek cihazı çalıltırdıgımda geliyor fakat diğer cihazlarıda çalıltırdığımda gelmiyor cat6 kullanıyorum ve datalar ayrı ayrı damarlardan geliyor bütün cihazları çalıştırdığım zaman datanın gerilimi yükseliyor 4v çıkıyor bana 7 v geliyor diğer cihazların datalarını kapatıyorum tek tek kademeli olarak düşüyor ve bilgi geliyor.
    tx 11. Bacak hepsinde frekanstan dolayı mı bozuluyor ki bacakları değiştirsem farklı farklı bacakları tx yapsam sorun çözülür mü yada bunu nasıl halledebilirim
  • bu kadar cihaz bir araya seriden bağlanmaz yöntemin yanlış. max485 entegresi ile bağlaman lazım o zaman hepsi haberleşir network oluşur ama protokolu sen yazacaksın.

tüm cihazlar dinlemede kalacak içlerinden bir tanesi master olacak tek tek soracak ne alıp vereyim diye.

senin yaptığın yöntemde kablo üstüne etraftaki gürültü biniyor voltajı yuksek okuyorsun sağlıklı iletişim kuramazsın olmaz öyle.

hepsi 1mt civarında kısa mesafe olsa yapacağın yöntem hepsin rx ortak olacak ama tx pinlerini bir ttl gate ile birleştirmen gerekecek.

yada seri bağlayacaksın hepsini birinin rx diğerini tx bu şekilde veriyi taşıyacaksın ring bağlantı yapacaksın ama toplam mesafe 1mt bile olmamalı.
  • RS485 kullanmayı deneyebilirsiniz.

http://www.gammon.com.au/forum/?id=11428

Ya da kablosuz verileri RF_ASK ile kodlayıp göndermeyi düşünebilirsiniz.
  • Arduino için rs485ler var bunlardan 6 tane cihazım oldugu için 6 tanemi almam lazım tx ler direk ekrana gidiyor tx kablolarına rs485 bağlasam ekranın önününe herhangi bişey bağlamam lazım mı.
  • hocam rs485 i araştırmanız lazım bu tip protokoller uçtan ucadır, iki tarafta hatt her düğüm noktasında rs485 kullanacaksınız. ıkı modul alıp deneyın
  • Hocam teşekkür ederim çalıştı her düğüm noktasına Max rs 485 bağlayarak modbus yaptım
    Tekrar telşekür ederim
  • çalıştırdıysan aferin geridönüş için de teşekkür. rs485 ile 1000mt data yollarsın gider ben denedim oluyor hız 2400 olursa ama.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.