Load Cell Hkk.
 • Merhabalar,

  Öncelikle herkese iyi forumlar.

  Yaklaşık olarak 1mt x 1mt taban alanına baskı uygulanacak olduğunu varsayalım.

  Hx711 ağırlık sensörü ile projemi gerçekleştireceğim , proje taban alana konan şişelerin ağırlığını ölçecek ve şişe alındığında bilgisini bana verecek (azaldı,tekrar yerine kondu vs.)

  Kart ve sensör seçimi yaptım lakin load cell olarak kare load cell kullanmayı düşündüm daha sonra taban alanı büyük olduğundan kare load cell işimi hassas olarak görmeyeceğini düşündüm, proje maliyetli olacağından ürün hakkında doğru tespit yapmak istiyorum, aşağıdaki gibi bi load cell tek başına ya da 2 tane olarak işimi görür mü? (20 kg veya daha fazla )

  https://www.roboshop.com.tr/image/cache/yeniresimler/20-kg-mutfak-elektronik-terazi-load-agirlik-sensoru-arduino-weight-pressure-sensor-1-800x800%20(1)-800x800.jpg

  Bir de sıkıntı yaşadığım bir konu;
  Aşağıdaki kütüphaneyi kullanmaya çalıştığımda aşağıdaki hatayı alıyorum , başka pc lerde de denediim c kodlarına da tam anlamasam da göz gezdirdim lakin sonuca ulaşamadım ,eğer bi çözümü varsa yardım ederseniz çok sevinirim çünkü günlerdir sorunu çözemedim.

  https://imgyukle.com/i/hata.tlUtp

  Şimdiden teşekkür ederim .


 • Merhabalar linkini koyduğunuz ürünün açıklama kısmında mutfak terazileri için kullanıldığından bahsetmiş. Yani yüzey alanı oldukça az. Sizin projenizde yüzey alına 1mtx1mt olacağından sadece bir tane koymak mantıklı gelmedi bana. Kişi koyacağı ürünü tam ortalaması mümkün değil. Evlerde olan tartılarda da 4 tane görmüştüm , her köşesinde bir tane vardır. Bu linkte mümkün olabilecek konfigürasyonları görebilirsiniz.
  https://www.transducertechniques.com/wheatstone-bridge.aspx

  Ayrıca ölçümü okuyabilmek için bir adet yükselticiye ihtiyacınız olacaktır. Yine internette görebilirsiniz , load cell ile birlikte satılıyor.

  https://learn.sparkfun.com/tutorials/getting-started-with-load-cells/all yine burada örnek görebilirsiniz , bağlantı ile ilgili tartıların.


  Hatanıza gelince , HX711 sınıfıdan türettiğiniz scale isminde bir nesnenin o şekilde tanımlayamacağını söylüyor.

  Burada örnek kodunu görebilirsiniz : https://github.com/bogde/HX711/blob/master/examples/HX711_basic_example/HX711_basic_example.ino
 • Tekrardan merhaba,

  Kusura bakmayın rahatsız ediyorum tekrardan ,

  Aşağıdaki sensörden 4 adet aldım ve uygulamaya koyuldum fakat hassas ölçüm alamıyorum , ve etki alanım 50x40 olacak hemen hemen öyle düşünebiliriz.

  https://www.instructables.com/id/Arduino-Bathroom-Scale-With-50-Kg-Load-Cells-and-H/

  Acaba direnç koymam gerekli midir yahut ilk mesajdaki gibi bir load cell mi kullanmayalım.

  Teşekkür ederim.
 • etki alanının kare olması daha iyi olur, sensorlerin bindiği ust zeminle temas noktalarına iyi bakın. verdiğin son linkten gayet güzel açıklamış kalibrasyona kadar herşey belli. ornek kodu hiç değiştirmeden direk kullanın önce en sade şekilde...
 • Hocam merhaba,

  Devreyi istenildiği gibi kuruyorum lakin veriyi alamıyorum, alttaki videoda da veriyi alamamış yapan kişi,  Bir diğer konu hocam, alttaki üründen alıp kendim tasarlamayı düşünüyorum, 1metrex1metre alanın 4 köşesine koyup veri alabilir miyim, tam köprü olacağı için direnç kullanmamama gerek yok diye düşünüyorum hocam.

  https://i.ebayimg.com/images/g/ydoAAOSwjW5bZVVi/s-l1600.jpg
  https://sub.allaboutcircuits.com/images/00431.png

  https://www.allaboutcircuits.com/textbook/direct-current/chpt-9/strain-gauges/

  Teşekkür ederim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.