max485 İle Veri okuma
  • Elimde bir adet elektrik sayacı var. RS485 veri çıkışı mevcut. Buradan gelen veriyi max485 ile okuyabilirmiyim.
  • sayacın datasheetine bakın modelini internetten aratın açık olmayabilir data kısmı, yada siz sormadan o söylemez. modbus rtu formatında okunur genelde.
  • Bende ki köhler marka sayacı , okuma yapmıştım 485 to usb ile. Eğer kendiniz uygulamayı hazırlamayacaksanız bu forumdaki http://forum.elektor.com/viewtopic.php?f=2698573&t=273657 , ali arkadaşın hazırladığı uygulamayı kullanabilirsiniz deneme amaçlı , fakat spesifik verileri vermiyor , toplu veri çekimi yapıyor sadece.
  • Bildiğim kadarı ile , her sayacın 485 portu açıkta değil , kapağın altında. Kapağı kaldırdığınızda sorun olabilir.
  • Selamlar cevaplar için teşekkür ederim. Bendeki sayaç da Köhler marka. Şu an GSM üzerinden veri gönderen bir modül bağlı fakat çok efektif çalışmıyor bölge şartlarından o nedenle bizde arduino ile wifi üzerinden veri gönderelim dedik. Bunun için max485 modül aldık tabi hiç bilmeden, Henüz gelmedi gelince onunla deniyeceğim. Sayacın 485 çıkışları belli. max485 ile bu işi çozebilirmiyim.
  • Evet çözebilirsiniz , sayaç prokolünün adı 62056-21 yeni adıyla iec1107 protokolü olarak geçiyor. Bu anahtar kelimeler ile araştırma yapabilirsiniz. Protokolü çözümleyerek uygun yazılım ile evet yapabilirsiniz.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.