Çoklu Arduino Uart Haberleşmesi
  • Merhaba değerli arkadaşlar
    1 adet master, 10 adet slave olacak şekilde arduinoları , rx,tx üzerinden haberleştirmek istiyorum. Aralarındaki mesafe oldukça kısa(15cm-20cm). Tüm rx tx pinlerini paralel bağladığımda daha önce çalıştırmıştım. Fakat direncinin düşeceğini düşünerek masterdan fazla akım çekme konusunda endişelerim var. Max485 kullandığım zaman sık sık arızalar çıktı (Smps kaynaklı olabilir). Çok sayıda arduinonun kısa mesafede haberleşmesi için ne önerirsiniz ?
    Saygılar
  • slave tum rx leri birleştirin ve master daki tx e bağlayın. slavedeki tum tx leri 10 girişli and kapısına tek tek bağlayın ve and kapısı çıkışını master rx pinine bağlayın. bir kaç tane 74hc21 veya 74LS21kullanın yani
  • Teşekkür ederim cevabın için okoman hocam. Aslında ben sadece tek yönlü haberleşme yapıyorum. Slave cihazlardan master cihaza data yollamayacağım.

Dolayısıyla slave cihazlardaki tüm rx'leri birleştirip master cihazın tx'ine bağladıktan sonra, masterin rx'ini boş bırakarak çalıştırabilir miyim ?

Kaç slave cihaza kadar bu şekilde direk bağlayarak haberleşme sağlanabilir bir sınır var mıdır ?
  • Master rx kısmını boş bıraksan ne olur emin değilim. Sorun çıkarsa mastet rx pininin hi durumda olması lazım ya bir dirençle +5v a bağla yada slavelerden birinin tx ine bağla hiç olmazsa.
    Sınır varmı emin değilim 10ma sürer pin başına slave rxler ne çektiğini bulmak lazım 1ma çekse zaten 10 tanede limit dolar. Yada hepsini seri bağla rx e tx gibi yazılımdada rx e her geleni hemen tx yapman lazım koduda ona göre düzenleyeceksin. Yada aralarda buffer gate koyarsın akım yukselir

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.