OTA HTTP
  • Merhabalar,

Kısaca konuyu anlatacak olursam nodemcu yu arduino ide ile OTA yapmak istiyorum , internetteki dökümanlarda local IP uzerinden OTA yapılmış ben ise sunucu üzerinden kontrol etmek istiyorum yani aynı wifi cihazına bağlanmak istemiyorum, yönlendirme yapabilirseniz çok sevinirim.

İyi forumlar.
  • lokal networkunuz evde ise ADSL modemınızde dış ip ve iç ipleri NAT yaparak, kurumsal bir ağda ise ROOTER cihazında veya FIREWALL yönlendirme kuralı ayalarlamanız lazım.
    nodemcu nın ip si sabitse yonlendıme o ip ye gore yapılmalı yada dhscp de MAC adresınıze gore sabit ip atamanız lazım yoksa node mcu lokelde devamlı değişen bir ip adresi alıyorsa network te bunu yapmanız zorlaşır.
    nodemcu açık olsada olmasada lokal ağınız internete açılmış oluyor guvenlik sorun olur ağ için
  • aws olacak ve ip sabit değil maalesef değişken olacak . birden fazla nodemcu düşünün hepsi tek sunucu da olacak ,birbirinden ayırt etmek için mac kullanıyorum .

https://arduino-esp8266.readthedocs.io/en/latest/ota_updates/readme.html#advanced-updater

bu linkin HTTP Bölümünde anlatmış fakat burda hem güvenlik açığı olacağını düşünüyorum hem de json olarak çıktısı yok ,sunucu tarafında json olarak karşılayacak beni çünkü.
  • lokalde deneyin önce çalıştığını görün giden gelen kod neymiş bir bakın. networku sonra çözersiniz. aynı anda kaç taneyi guncelleyeceksiniz ona da bakın.
    ticari olarak arduinoyu tavsiye etmem başınız çok ağrıyacak bir sürü bug çıkıyor yapmakla bitmiyor.
    birde artık verileri yurtdışında tutuğunuzda telekonınıskasyon kurumu buna izin vermiyor veri guvenliğine giriyor tr de uretılen data tr nin diyorlar. tr sınırlarında bir sunucu kurmanız yada kıralamanız gerekecek.
  • veriler yurtdışında mı olacak bilgim yok onu araştırayım , bilgileriniz için teşekkür ederim

https://iotappstory.com/

bu site ile ilgili bilginiz var mı , kolaylık sağlıyor gibi
  • AWS nin sunucuları yurt dışında turkiyede sunucuları yok. ticari projelerde tr de uretılen veriler tr de kalacak. siteyi yeni gördüm deneyin sorun varsa yazın bilelim :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.