çarpma sorunu
  • mrb arkadaşlar uzun süredir gsm modem ile röle kontrolü üzerinde çalışıyorum. röleleri açıp kapadım giriş bilgilerini sms ile geri aldım. buraya kadar sıkıntı yok. röleleri istediğim zaman aralığında açık bırakma üzerinde çalışıyorum. belli bir sms formatım var ve bu formatta rölenin açık kalacağı zamanı ve zaman birimini gönderiyorum. string ayrıştırma yapıyorum ve milis fonksiyonu ile zaman karşılaştırması.

stringFour : Zaman birimi S (saniye) M (dakika) H(saat)
    stringThreeint : açık kalma süresi 01, 05, 10, 40 gibi 2 haneli olmalı.

M ve H çarpmalarında sıkıntı yok tek tek test ettim ama S (saniye) çarpmasında 32 yer kadar güzel yani 32000 oluyor ama 33 olunca 46524852325 gibi absürt bir değer çıkıyor.
  • mesajı uzun yazamıyorum 403 izni diyor
  • Kodu görmeden hatayı tespit edemeyiz.
  • kodu göndermek istiyorum ama 403 hatası veriyor uzun mesajlarda.

Kod kısaca söyle.

hesap = stringThreeint * 1000 ;

stringThreeint'da değer var seri portta okuyorum.

ben olayı şöyle çözdüm ama
    hesap = (stringThreeint * 100000) / 1000 ; böyle yapınca 33 ve üzeri normal sonuç çıkıyor. ama neden diğerinde olmuyor mesele o.
  • Sorun taşma sorunu ama ayrıntıları göremediğimiz için net cevap vermek zor. Ancak şu şekilde yaparsan olur gibi görünüyor.

hesap = stringThreeint * 1000ul;

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.