HMC5883L Kullanımı (Pusula)
  • Herkes Merhaba,
    Projemde HMC5883L manyetik sensöründen pusula açısını kullanıyorum. Elektronik Pusula gibi kullanmak istiyorum. Bir çok farklı yöntem ve hesaplama ile hep aynı sonuçlara ulaştım ve %90 doğrulukla güzel sonuçlara ulaşabiliyorum. Problemim şu ki projeyi pcb ye uygulayıp kullanamaya başladığımda çok farklı sonuçlar almaya başladım. Cihazın duruş açısı farklı ölçüm sonuçları elde etmeme sebep oluyor. Cihazı masa üstüne koyduğum anda doğru sonuçlar alıyorum ama duruşu biraz değiştiğinde farklı sonuçlar vermeye başlıyor. Birçok farklı hesaplama kodları kullansam da doğru sonuçlara ulaşamadım. Sensör manyetik alan hesaplaması yaptığı için manyetik alan sapmaları ile ilgili bir sıkıntım yok. Mantığı çözmedim açısal değişiklerde de aynı sonucu almak için ne yapmam gerekiyor beni yönlendirebilir misiniz?

Şimdiden Teşekkürler.
  • sensör etrafında duran kablo trafo bobin mıknatıs metal kutu gibi nesnelerden etkilenir. buna dikkat edin ayrıca sensor manyetik kuzeyi gösterir yaklaşık 3-5 derecelik sapma olur coğrafi kuzeyle manyetik kuzey arasında.
    pcb tasarımında da sensor etrafı boş olması lazım güçlü sinyalleri sensor etrafında dolaştırmayın.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.