Röle arduinoyu kilitliyor.
  • Merhaba, röle boşta iken buton ile veya Hazır Röle kodu ile sürekli veya bir süre aç kapa yaptığımda sorun olmuyor.
    Fakat Röleye Ampul bağladığım da 5 10 aç kapa dan sonra arduino kilitleniyor ve Röle ledleri kapanıyor. Tekrardan reset attıktan sonra düzeliyor. Acaba bu sorunu nasıl çözerim. Acaba arduino veya röle de mi problem var. Internette araştırma yaptım fakat pek bir şey bulamadım. Sadece bir kişi Kondansatörle olayı çözmüş. Ama nasıl yapıldığını söylememiş.

Kullandığım arduino Uno ve Hazır devreli 5v tetikli röle kartları
  • röle bağlantılarınızı kontrol edin arduino borduna elektrik kaçağı var. yada beslemeniz yetmiyor röleyi de sürmeye
  • Teşekkür ederim . Arduino ya dışardan kaçak değil. Plastik üstlerinde zaten . Beslemeyi de 5v adaptörle yapıyorum. 5v 1a
  • Adaptör Yerine Batarya ile besleyip bi denemenizde fayda var. Adaptör şebekede oluşan parazitten etkileniyor olabilir. Batarya ile beslediğinizde sorun olmuyorsa, adaptörden yansıyan bir olumsuzluk vardır diyebilir, buna göre çözüm arayabiliriz.. örneğin smps adaptör yerine trafolu adaptör kullanabilirsiniz.. Birde Röle boşta iken çalışıyor demişşiniz ama yinede bir uyarı yapayım rölenizde ters diyot mutlaka olmalı..
  • daha önce bundan dolayı projeden vazgeçmiştim tekrar başlayayım dedim. ama yine aynı sorun ile karşı karşıyayım.
    Boşta iken role aç kapa da sıkıntı yok fakat yüke geldimi röle kilitleniyor. Yardım edin lütfen. Farklı Role de de denedim yine aynı sorun

Youtube Linki:
  • o rölenin biri 200ma çeker röleleri ayrı bir 5v kaynağından besle gnd ler ortak olsun. birde röle kartını alttan gözle kontrol edin çapak kısa devre filan olmasın.
  • @okoman hocam teşekkür ederim fakat. 5v adaptörden besliyorum . JD.VCC ve Gnd adaptör den alıyorum. VCC yi de arduino ya bağladım. Yüksek akımda bu şekilde kullanıldığını okumuştum.
  • bir adaptörü arduinoya bağla gnd ve vccler bağlı olsun.
    diğer adaptörü vcc röle 5v a ve gndler arduino ve rölede ortak.
  • @okaman hocam acaba manyetik alan veya elektrik gürültüsünden arduino etkilenir mi. Şebeke kablosunu sanş eseri arduino dan uzaktan geçirdim. Biraz daha geç olmaya başladı. 5 6 dk gibi
  • röle bobininden ters akım oluşur transistörü kısa devre yapar ama zaten o röle modulunde ters diyot var ters voltaj vcc ye doğru yönlendiriliyor reset atmaz yani. aşırı akım çekiyor rölelerin beslemeni buyut yada ayır başka çaren yok
  • @okoman çok teşekkür ederim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.