malloc() ,realloc() fonksiyonları
 • Merhabalar,

  Gömülü sistemde sık kullanılan dinamik bellek yönetimine arduino da denk gelmedim , malloc vs kullanmak sıkıntı mı doğruruyor ya da ön işlemci bu işlemi yapıyor mu ?
 • arduino sistemleri son yıllarda çok gelişti. işlemci seçenekleri de çok arttı atmega 328 8bit işlemciden 32bit arm cortex serilerine ve oradan esp32 esp8266 modullerindeki espressif dual risc işlemcilerine kadar genişledi hatta esp serilerinde freertos çalışıyor. son zamanda risc-v işlemcilere de port edildi durum böyle olunca hangi işlemcide çalışıyorsanız onun arduino taşımasına bakmanız lazım. arduino yapısı klasik alışık olduğunuz ortamdan biraz farklı tabiki isterseniz c++ kodunuzu ve malloc reallc yapılarını kullanmayı deneyebilirsiniz ama arduino yapısı ile kesişme ihtimaliniz çok fazla. klasik mühendislik projeleri de arduino da yapılıyor kütüphaneler taşınıyor ve kusursuz da çalışıyor ama hedef kitle arduino da muhendislerden ziyade hızlı prototipleme ihtyacı duyanlar yada DIY kültürünü yaşayanlar için tasarımlanmış durumda.
  Kullanılan diller de çeşitlendi yani c++, javascript, uPhyton, basic dillerini hem compiler yada arduino içinde derlenen interpreter olarak kullanabilirsiniz.
  sonuçta kullanmayı deneyin ama önce mimariye aşina olduktan sonra yapabilirsiniz.
  şimdiye kadar benim ihtiyacım olmadı. bundan sonra olursa da bakacağız artık.
 • hocam bilgi için teşekkür ederim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.