Nodemcu GPIO
  • Merhabalar,

Nodemcudaki tx-rx uçları normalde gpio1-gpio3 olarak kullanabildiği tabloda görünmekte,
    https://www.esp8266.com/wiki/doku.php?id=esp8266_gpio_pin_allocations

Fakat pinMode(3 , FUNCTION_3) yapmama rağmen gpio a dönüşmüyor,

bi kaç yerde denk geldim internette pini bi kaç işlemle çoğaltıyorlar fakat sorunu kodla çözmem gerekli gibi duruyor.

Yanlış veya eksik yaptığım bi durum var mıdır,

Seri haberleşmeyi kullanmıyorum kodumda
  • output yapınca sıkıntı yok fakat input yapınca çalışmıyor , derleme de sıkıntı yok
  • TX ucunu gpio a çevirmek istediğimde sıkıntı oluyor fakat reset yapınca sistem çalışıyor , rx i gpio a çevirmek istediğimde çalışmıyor direk pin 1 değeri veriyor , pullup ve pulldown da kullandım fakat çözülmedi
  • rx tx pini bir başka cihaza bağlıysa protokol gereği cihaz herhangi bir tx yoksa bile tx portu high yapar esp trafında rx te high görmen normal.
  • sadece rx i kullanmak istediğimde sıkıntı oluyor gpio olarak kullanamadım
  • cihaz ilk açıldığında 74880 baud ile oradan açılış durum verilerini basıyor. bununla ilgili bir sıkıntı olabilir mi?
    açılışta ufak bir delay verip set işlemini biraz geç yapmak denenebilir.
  • seri haberleşme yapamadığımdan serial monitörü kullanamıyordum , dediğiniz yöntem uygulamadım , kodu derlerken nasıl sonuç verecek bakalım teşekkür ederim bilgi için

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.