EKRANDA RENK KODU ÇÖZME
  • Herkese kolay gelsin. Ben arduino leonardo kullanarak ekranın belirli bir koordinatındaki rengin kodunu çıkarmak istiyorum. Galiba hex veya decimal olarak yapılıyor bu kodlama. Bu arduino ile mümkün mü?
    Böyle birşey yapılabilirse bir kaynak önerebilir misiniz?
  • Kullandığın ekranın kütüphanesinde böyle bir fonksiyon varsa kullanabilirsin.
  • Ekran derken harici donanım olarak kullanılan lcd, tft tarzı ekranlardan bahsetmiyorum. Bizzat bilgisayarın ekranı.
    Bu masaüstündeki herhangi bir uygulamanın simgesindeki herhangi bir noktanın rengi olabilir. Başlat menüsündeki herhangi bir sekmenin bir noktasındaki renk olabilir. İnternet sayfasındaki herhangi bir koordinattaki renk olabilir vs.
  • Bunun arduino ile nasıl bir ilişkisi olabilir ki? İşletim sisteminin düşük seviye api'lerine bakman lazım.
  • Python ile alakası varsa arduino ile de alakalı olabileceğini düşündüm. Çünkü pythonda bu tarz örnekler mevcut.
  • Python ile alakası var ise C ile alakası olabilir. ama arduino ile alakasını nereden buldunuz hocam
  • Bilmiyorum sadece merak ediyorum. Nesneleri tarayarak renk kodunun çıkarıldığını görmüştüm arduinoda. Harici bir sensör yerine arduinonun kendisi ekranın renk kodunu çıkarabilir mi diye düşündüm.
  • yapmak istediğiniz işlemin arduino ile alakası yok c# veya bildiğiniz bir dille ekran koordinatındaki bilgiyi okuyabilirsiniz bunu da arduinoya atarsınız artık.

şöyle bir aramayla tonla kod geliyor.
    https://www.google.com/search?q=c%23+get+screen+pixel+color&oq=c%23+get+screen+&aqs=chrome.3.69i57j0l6j69i58.11270j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8

mesela şu kodu ilk sayfada bulabiliyorsun
    https://www.daniweb.com/programming/software-development/threads/214968/c-finding-a-pixel-by-color
  • Başka bir programdan kodu bulsam bile arduinodaki kalıbı bilmem lazım. Çünkü ona göre arduinoya işlem yaptıracam. Mesela bu koordinattaki renk kodu şuysa bunu yap ve ya şunu yap gibi.
  • Çok sağolun dediğiniz linklere baktım. Bununla ilgili videolara da baktım. C# ile çok güzel yapılmış. Ama ben bu renk kodunu C# ile bulduktan sonra arduinoda nasıl bir komutla bir koşula bağlayabilirim. Bir önceki yorumumda belirttiğim gibi mesela "şu koordinattaki renk kodu buysa şunu yap." gibi. Bununla ilgili araştırma yaptığımda rgb ledlerle ilgili renk kodu kalıpları karşıma çıkıyor. Ekranın renk koduyla ilgili bir komut kalıbı çıkmıyor.
  • arduino ile iletişim için sitede yazılar var onları inceleyin. pc ile seriport üzerinden arduino ile kolayca veri değişimi yapabilirsiniz.
  • PC' de piksel rengini bulma kodunu yazarsın. Yukarıdaki örnek kodda ARGB formatında almış renk bilgisini. Bilgisayarda her piksel 4 byte ile saklanır. Bu byteları seri port ile tek tek arduinoya gönderirsin. Arduino tarafında bunları birleştirebilirsin ya da RGB değerlerini tek olarak kullanırsın sana kalmış.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.