Voltaj sorunu
  • Merhabalar,
    pcf8574 ile pinleri çoğaltıp çıkış verdim fakat bir türlü sorunu çözemedim,koddan çıkış bacağnı low(gnd den kontrol ediyorum, + uç direk 5v bağlı) yapıp bağlamadığım durumda pcf8574 ün p0 çıkışından 5v u okuyabiliyorum fakat yükü bağladığımda voltaj çok düşüyor , pcf8574 nün beslemesini dışarıdan yapıpyrum nodemcu ile gndleri bağladım i2c haberleşmesini yaptım 5v u okudum fakat yük bağlayınca sistemdeki volt 2.5 a iniyor, diyot bağladım bi tane 3.8 lere kadar çıktı fakat mantığını anlamadım tam olarak, yardım eder misiniz
  • lojik olarak kullan yük bağlayacaksan transistör kyman lazım araya. led bağlıyorsan da pin başına 10ma geçme entegre başınada 100mA civarını geçme.
  • hocam p0 high iken 5v çıkış veriyor ledi bağlıyorum voltaj düşüyor ve led yanmıyor, lojik 1 ile olunca amper akmıyor fakat voltaj 5 i gösteriyor ki bu neden kaynaklanıyor tam çözemedim
    p1 low iken sıkıntı yok direk çıkış veriyor sistem çalışıyor,
    p2 low iken yani led yerine npn transistörle yük bağladığımda (400 ma çekiyor yük ) voltaj 2.5 a düşüyor,
    low iken 100mA çıkış alıyorum
  • yükün gnd ye ve vcc ye bağlı olması akıtılan akımın farklı değerlerde olması normal. led kullanıyorsan akım sınırlaman lazım dirençsiz olmaz led e 2k2 bir direnç bağla. led yanıp zarar görene kadar akım çeker ısınır söner ve sonunda kavrulur. pin çıkışında voltaj okuman normal ölçü aleti direnci üzerinde çok az akım akar ve voltaj görünür. low da iken de sadece akım akıtır toprağa doğru.
  • hocam yazmayı unutmuşum ledleri 1k lık dirençlerle bağladım voltajı okudum 1.5-2 arasıydı akımda 0,3mA

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.