• Merhabalar
  Çalışmakta olduğum tez projemde kullanmam gereken haberleşme modülleri konusunda kararsız kaldım. Projemde standart bir binanın en ust katına köselere konulmak üzere toplam dört tane arduino ve merkezde bir tane arduino olacak.Merkezde olan arduinoda diğer dört arduniodan gelen bilgileri toplamam gerekiyor.Bu arduinoların birbirleri ile haberleşmesini sağlamak için ne kullanmalıyım.
  Yardımcı olursanız çok sevinirim
 • kablosuzda mesafeler onemli ve sınyal geçtiği her duvarda en az %10 zayıflıyor diğer yandan bır çok modulden bır noktaya haberleşme sağlamak lazım ıyı bır protokol yazman gerek.

  rf433 kullan dıyecegım ama hepsiyle haberleşeceksin mevcut moduller 15-20mt gıderse ıyı uzun mesafe moduller ise cok pahalı birde bellı bır protokol yok rx tx yapıp kendı protokolunu geliştireceksin

  nrf24l01 moduller de protokol sorunun olmaz gıbı ama mesafe konusu cok net değil 50mt fılan gıdecegını dusunuyorum,

  wifi için ise AP noktaları ayarlaman lazım ve tcp/ip ıle ugrasacaksın, ne iyi bılıyorsan onla başla derım
 • Hocam açıkcası protokol yazacak kadar kendımı yeterlı bulmuyorum. Protol yazma konusunda nasıl bir çalışma yolu izlemeliyim.

  Ayrıca xbee lerin kullanımı ne kadar uygun olur ?
 • gercek xbee modul maliyeti yuksektır ama performansı ıyıdır. xbee lerin configurasyonda sıkılıntı cıkabılır nasıl bir ağ oluşturacaksan ona göre davranıyorlar.

  protokol dedıgım ıletısımı nasıl kuracağını düşun. mesela bır tane merkezde olacak ve uyduların hepsi bunu dınleyıp sırasıyla merkez bırsey sormadıgı surece bırsey yollamazlar veya herkes bır merkeze verı yollamak ıcın hattı havayı dınler kanal boşsa verıyı yollar kanal doluysa belırlı bır sure bekler tekrar dener. tabı bu protokollerde her modulun kendısıne ait bır tekıl ID si olması lazım.

  veri yollama şekli ise mesela önsabit isaret, from,to,datauzunlugu,data,checksum gibi bir şey olabılır.
  mesela hex olarak yazayım burada anlaşılsın
  0x55 0x55 0x55 0x00, 0x11,0x08,0x03,0x01,0x02,0x03,0x06

  55 ler sabit veri bunları gördüğünde paket başlangıcı oldugunu anlarsın 00 goruncede verılerı bırıktırmeye başlarsın 11 kendı adresin verı yollayan, 08 veriyi alan, 03 verı adeti, 3tane veri ve 06 ise 3 tane verinin degerlerının toplanmış degerı ama tek byte cırcular toplam.

  bunu aşağı yukarı her rf sıstem benzer sekılde kullanır rf433 modulle kendın yapacaksan boyle bır mantık olabılır.

  dıger wifi ve nrf ler bunu kendı ıclerınde yapar sana caktırmazlar.

  ayrıca rf sıstemlerde cok uzun paketlerden kacınılır cunku havadan guclu baska bır verıcı sıstemı bastırır verı kaybı yasarsın. verı uzunlukları 5-10byte lık paketler seklınde olur.

 • Hocam o zaman ben oncelikle nrf24l01 kullanmayayı deneyeyım. Eger menzil sıkıntı çıkartırsa xbee modullere geceyım. Xbee lerde de configurasyonu saglayamazsam haberleşmeyi kablolu gerçekleştirebilir miyim peki ?
 • kablolu ethernet olarak yaparsın tabi. rs485 de bır alternatıf olabılır modbus prokolunu uygukayabılırsen o da olur.
 • Hocam çok sagolun.
  Son bişey daha sorucam kusura bakmayın ama kablolu düzeneği arduni uno ile nasıl gerçekleştirebilirim? merkezdeki 5. arduınoyaya diger dördünü mü baglamam gerekir? birde bir tane arduıno da dört girişi nasıl saglayacam o zmn ?
 • ethernetse hepsini bır ethernet huba baglayacaksın hepsine ayrı ipler verıp sunucu ip ye verı yollayacaksın.
  rs485 ıle baglayacaksan onun Ave B uclarını hepsinde ortak yapacaksın sonlanlandırma dırenclerını fılan baglaman lazım ama once 2 tanesını baglayıp test etmen lazım.

  bunları ınternette arasan daha cok bılgı varda sende massallah sıfır yola cıkmısın bıraz arastır.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.