gy906(mlx90614) kızılötesi sıcaklık sensörü
 • Merhaba arkadaslar elimde gy 906 sıcaklık sensöründen iki tane var. ben iki cismin sıcaklığını almak istiyorum bu iki sensörü kullanarak ama scl sda pinler arduıno bir adet, nasıl bir baglantı ve yazılım yapmam lazım ki bu iki sıcaklık sensörünü tek bir arduıno kullanarak sıcaklık bilgisini alabilirim.
 • sensörü bilmiyorum daha önce kullanmadım. Fakat, scl sda pinleri demek I2C haberleşmesi demek. Bu haberleşmede arduino için basit bir haberleşme internette tonla örnek var. Bağlantı şekline gelicek olursak Arduinonun A4 ve A5 pinleri aynı anda scl ve sda pinleridir. Sen bütün sensörlerin SCL pinlerini arduinonun SCL pinine, bütün sensörlerin SDA pinlerini arduinonun SDA pinine bağlaman ve daha sonra bu her iki hattı da 2k2 veya 4k7 dirençle + voltaja çekmen gerekiyor. Gerisini I2C kod örneklerine bakarak halledebilirsin.
 • bu arada her sensorun adreslerını bilip okuma yaparken hangı sensor lazımsa onun adresı ıle okuyacaksın
 • anldım hocam sıkıntı orada yasıyorum internetten baktım ı2c haberleşmesini ama sensörlerin adreslerini bilmiyorum nasl onu ayırt edebilirim yoksa benim mi tanıtmam lazım orayı anlyamadım. mlx90614 data sheetine baktım ama adress konusunda birsey bulamadım.
 • https://www.sparkfun.com/datasheets/Sensors/Temperature/MLX90614_rev001.pdf
  sayfa 28 de birden fazla sensor nasıl bağlanıyor anlatmış sayfa 16 da ise direk okuma yazma yapacağın adreslerin listesi var. bu sensoru kullanan bır proje bulmanda fayda var
 • Hocam şu iki kodu denedim ama çalışmıyor. derleme sonunda herhangi bir hata vermiyor lakin run yaptığım zaman ne adrees degişikliği oluyor ne de sıcaklığı okuyor http://wiki.wiring.co/wiki/Connecting_Infrared_Thermometer_MLX90614_to_Wiring
  http://forum.arduino.cc/index.php?topic=54170.msg539601#msg539601
  sensör normalde asagidaki linkte bulunan kodta çalışyor fakat yukardaki sayfalardaki kodlarda çalşmyor ne eksiklik vardır acaba benim göremediim. yardımcı olursanız sevinirim.
  http://lezzetlirobottarifleri.com/lrtsosyal/konu-mlx90614-kizilotesi-temassiz-sicaklik-sensoru.html
 • hocam baktını mı yadımcı olabilecekmisniz?
 • vakitm yok bakamıyorum ama sen en iyisi çalışan kod uzerınden ılerle. birde kodu aldıgınız yerde bu soruları sorsanız bence hazır birileri yapmış uygulamış belkı oradan destek gelir dimi.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.