2 Arduinoyu Enthernet Shield ile İnternet Üzerinden Birbirine Bağlama
 • 2 Arduino Uno ve 2 w5100 Ethernet Shield kullanarak arduinoları internet üzerinden birbiriyle iletişim kurmalarını sağlamak istiyorum. Örneğin bir arduinoya bağlı button' a basıldığında diğer arduinoya bağlı ledin yanması. Bu bağlantıyı ethernet shield aracılığıyla internet üzerinden yapmak için görüşlerinizi bekliyorum. Buna benzer örnekler varsa elinizde paylaşırsanız çok sevinirim.
 • Çok teşekkür ederim. Bu yazıyı takip ediyorum. Yazılarınızı okudum çok faydalı oldu teşekkür ederim. Ancak burda bir internet sitesinden gelen veriyi arduinoya yollamayı anlatıyor. İki arduinoyu internet üzerinden birbirine bağlamak istediğimizde tıkanıyoruz. Sizce hangi konuları araştırmamız gerekiyor. Mantığının nasıl olacağı ile ilgili düşüncelerinizi öğrenmek isterim bize yol göstermesi açısından.
 • 2 ethernet shield ile birbirine bağlamak için birisini client birisini server modunda çalıştıracaksın.
  Ethernet örneklerine bak önce. Server modunda olan bir port açıp dinleyecek, diğeri de ona bağlanacak.
  İkisinin de bir IP'si olacak. Evde deniyorsan bir ethernet hub'ıyla deneme yapabilirsin: Server olan 192.168.2.12 olacak mesala ve 32 nolu portu dinleyecek. Diğeriyle de 192.168.2.12 nolu IP ve 32 nolu porta bağlanacaksın. 'A' karakteri yollayınca diğerinde LED'i yaktıracksın mesala.
  Kullanacağın fonksiyonlar şurda: read, write vs.. http://arduino.cc/en/reference/ethernet
 • Çok teşekkür ederim. Bunun uygalamasını yapabilmek ve client server modlarını daha iyi anlayabilmek için bildiğiniz bir örnek çalışma var mı?
 • yukarıda verdiğim linkin yorumunda gerekli bilgiyi vermiştim anlaşılmamış, yazı enj28 ile ilgili. buraya linkleri koyayım yine bulunsun şurada server http://bildr.org/2011/06/arduino-ethernet-pin-control/
  şurada client http://bildr.org/2011/06/arduino-ethernet-client/ ctasdemirin anlattıklarını da uygulamada denersin
 • teşekkür ederim denedikten sonra sonuçları burada paylaşacağım
 • Ömer Bey verdiğiniz örneklerdeki uygulamaları yaptık. İlk uygulamada internet sayfasına girildiğinde led yanıyor. Başka bir uygulamada butona basıldığında sayfanın arkaplan rengi değişiyor. 2. uygulamada bir internet sayfasındaki yazıyı okuyor. bu uygulamaları nasıl birbirine bağlayıp yapmak istediğimiz buton ile led yakma uygulamasını yapabiliriz? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
 • şu doğru bir mantık mıdır? butona basıldığında sayfaya aç komutu gönderilsin. diğer arduinoda bu sayfadaki aç komutunu okusun ve ledi açsın. burda internet sayfasını da sürekli yenilemek gerekicek sanırım.
 • genel pratık bır bılgı vereyım hayatta hıcbır zaman tam aklınızdakı gıbı bır progrm bulup bunu kullanmanız mumkun olmayacak bu nedenle o programların yapmak istediği şeyi anlamaya çalışalım bu bizi daha akıllı yapar, ethernete gelince eğer sadece 2 uno birbiri ile ethernet uzerınde haberleşecek ise tcp/ip kullanarak bir birlerine paket verıler atarlar tcp client veya tcp server uygulamaları ise tcp üzerine http protokolunu bindirerek nerworkte bır web tarayıcı ıle bakıldığında anlamlı verıler gosterılmesı ıcındır. eğer 2 tane makıne bırbırı ıle haberleşecek ise http kullanmaz dırek tcp ile bir birlerine rx-tx yapıp hızlı bır şekılde haberleşirler tcp/ip zaten temelde verılerın karşıkılı bır noktadan bır noktaya ıletılmesın ıcın yazılmıştır, paketler geldıkten sonra bunlar web sayfası gıbımı yorumlanır yoksa bır msn yazışmasımıdır yoksa youtube vıdeosumudur bunlar daha ustteku yorumlama protokullerı, siz bır unoden devamlı tcp ile tx yapan bır rutın yazın, diğer unodan ıse bu tx bılgılerını tcp ıle okumaya calısın, aslında basit serial rx-tx işlerı gibi düşünün buna göre ılerleyın

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.