Arduino Mega2560'a RFID etiket okuyucu bağlanması
 • Merhaba arkadaşlar,
  Arduino mega2560'a rfid (13.56MHz lik) etiket okuyucu bağlamak istiyorum ama nasıl yapacağımı tam olarak bilmiyorum daha doğrusu uygun bir okuyucu bulamadım..yani arduino mega rfid okuyucu geliştirme kartı var modülleri var bunlar tam olarak ne işe yarıyor?
 • https://www.sparkfun.com/products/10126 nin datasheetinde(http://www.sparkfun.com/datasheets/Sensors/ID/SM130.pdf) pinlerin ne işe yaradığı yazıyor. Datasheetteki kullanacağınız pinleri Arduino'nun uygun pinlerine bağlayacaksınız.

  "yani arduino mega rfid okuyucu geliştirme kartı var modülleri var bunlar tam olarak ne işe yarıyor?"
  Onlar shield. Siz RFID okuyucuların pinlerini Arduino'nun hangi pinlerine bağlayacağım diye uğraşmamanız için yapılmış kartlar.
 • https://www.sparkfun.com/products/10162 bu shield arduino mega'ya uyarmı birde motor sürücü ve sensörler için proto shield kullanmayı düşünüyordum (http://www.robitshop.com/Arduino-Mega-Shield,PR-69.html) ikisini bir arada kullanbilirmiyim veya ilk linkteki RFID shield'e hepsini bağlayabilir miyim?
 • Uyar ama anten kısmı A6-A15 arası ve 14'ten 53'e kadar tüm digital pinlerini kapatır. Meganın üstüne protoshieldı, üzerine de bunu takarak çözebilirsiniz ama o zaman da sensörler bunun altında kalacağından problem yaşarsınız. Uzun pin kullanarak, üstüste 2-3 tane header atarak arayı açabilirsiniz.
 • Antenin bir kısmını pinlerin kapatması, antenin etiketi okumasına herhangi bir etkisi olur mu? protoshield ve zigbee shield kullansam ve rfid okuyucu olarakta linkteki gibi (http://www.tekcrack.com/interfacing-arduino-with-parallax-rfid-reader-using-softwareserial.html) bir okuyucu kullansam sorun çıkarır mı?
 • Pinleri kullanamazsınız diye söylemiştim, okumada bir sıkıntı olmaz. Linktekini kullanmak mantıklı görünüyor. Shieldların üzerine bu şekilde takarsınız okuyucuyu.
 • Etiket yerde sabit olacağı için arduino'da 7-8 cm yukarıda olacağından antenin okuması zorlaşır mı? diye o yüzden demiştim
 • Bunların okuma mesafesini bilmiyorum ama datasheetinde yazandan çok daha kısa mesafede okuma yaparlar.
 • Anladım. Olmazsa RFID modülü ve anteni ayrı alıp anteni etikete yaklaştırabildiğim kadar yaklaştırırım. Arduino'yu sanal ortamda shield ve sensörleri vs. bağlamak için similasyon programı var mı?
 • Teşekkür ederim

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.