Gaz sensörüyle motor kontrol edebilir miyim ?
  • Elimde bir tane gaz sensörü var ve bununla 24 V DC motoru sürmem ve hız kontrolünü yapmam gerek. Gaz seviyesine göre motorun hızı değişecek. Bunu arduino ile yapmak mümkün mü? mümkünse yardımcı olabilir misiniz ?
  • Mümkün tabi ama sizin durumunuza da bağlı. Arduino'ya yeni mi başladınız? Elektronik bilginiz ne kadar, programlama bilginiz ne kadar? Kullanacağınız sensöre ait bilgiler elinizde mi? Örnekleri araştırdınız mı? Adım adım gitmelisiniz.
    Şu yazıyı da okumanızı tavsiye ederim: http://forum.arduinoturkiye.com/discussion/108/soru-sormadan-oence-luetfen-okuyunuz#Item_1
  • Gaz sensoru ile ucak bile kontrol edebilirsiniz. Gayet de eğlenceli olur.
    Sensorler herhangi bir durumu analog veya sayisal olarak degerlendirmenize yarayan modullerdir, urettigi degeri istediginiz gibi yorumlayabilirsiniz. Tabi arada sensorunuze ve yapacaginiz isleme gore bazi filtreleme islemlerine ihtiyac duyabilirsiniz.
  • bir projede karşıma çıktı. ilk defa arduino kullanıyorum ve hergün pratik yaparak öğrenmeye çalışıyorum. Takdir edersiniz ki ilk defa gördüğünüz birşeyi öğrenirken arada saçma sorular çıkabilir. Onun için şimdiden kusura bakmayın. Daha önce sensörü çalıştırdım yazılımınıda yaptım zaten çok zor bir işlem değil. Araştırdığım kadarıyla pwm kullanmak daha mantıklı gibi ancak arduinoda motoru gaz sensöründen alınan bilgiye göre nasıl kontrol edebilirim bu konuda sıkıntı yaşadım. Atıyorum sensörden 400 ile 600 arasında bir bilgi geldiğinde motor yavaş seviyede dönecek. ya da 600 ile 800 arasında bilgi geldiğinde orta seviyede dönecek gibi. Şimdiden teşekkürler.
  • Gaz sensorunden gelen bilgileri kayit edip inceleyin, parazite sebep olabilecek sapmalar varsa duzeltmek gerekecektir. En basit yontem olarak switch ile belirli araliklarda motorlari calistirabilirsiniz.
    Eger sensor verileriniz matematilsel olarak uygunsa motor hizina dogrudan sensorden gelen degeri aktarip kontrol etmeyi de deneyebilirsiniz.
  • motoru kademeli çalıştıracağım için sensörden gelen veriyi motora aktarmam daha doğru olcak gibi ancak 24 v motoru direk sensör çıkışına bağlasam sıkıntı olur mu onu bilmiyorum
  • Direk sensore baglanmaz, ikisi ayri moduller ve mutlaka ek kontrollere ihtiyac duyulur.
  • röle gibi mi ? biraz daha ayrıntılı bilgi verirsen çok sevinirim.
  • Role gibi degil motor kontrolunu mcu (arduino) ustunden yapmalisin, cunku pratikte goreceksin ki bazi durumlarda motorun calismasini istemeyeceksin. Yapmak istediginiz sanirim havalandirma pervanesinin hizini sensor yardimi ile ayarlamak.
    Bir tane motor surucu modulu ile (l298d http://www.robotistan.com/L298N-Voltaj-Regulatorlu-Cift-Motor-Surucu-Karti,PR-1329.html ) ile motorunuzu kontrol edeceksiniz, gaz sensorunuzden gelen degere gore motorun calisma hizini rahatlikla ayarlarsiniz. L298d nin orneklerinde motorun hizini ayarlama var. Motorun gucu arduinodan bagimsiz sekilde l298d modulune verdiginiz 24v'dan gelecek. Basarilar.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.