iPhone Standart Kablosu ile Usb2Serial Converter kullanarak iPhone'dan Arduino'ya veri gönderilir mi
 • Standart iPhone kablosu ve http://www.robotistan.com/USB-Serial-Donusturucu-Karti-USB-2-Serial-Converter,PR-1191.html adresindeki usb2serial converter kullanarak iPhone'dan arduiono'ya veri göndermek mümkün müdür?
 • Ben gönderilebilir, denemek lazım demiştim ama iPhone'nin de client olduğunu bilmiyordum. Arduino da client olduğundan dolayı çalışmayabilirmiş.

  Tabletler donanımsal olarak hem client hem host olarak ayarlanmışlar ve yazılımla seçilebiliyormuş. iPhone'nin yazılımsal olarak host yapılıp yapılamayacağını bilmiyorum.

  Arduino Leonardo bu anlamda diğerlerinden farklı. Uno'yla yapılamayan bu kapsamdaki işlerin Leonardo ile yapılabileceğini düşünüyorum. Uno ve diğerlerinde USB2Serial donanımsal olarak ayarlanmışken, Leonardo yazılımsal olarak ayarlanmış. http://arduino.cc/en/Main/arduinoBoardLeonardo de detayları var.

  Pinoutuna baktığımızda (http://4.bp.blogspot.com/-RWKnkk_bX-g/TjjFsNJNSWI/AAAAAAAAAX0/9hrtd0DOM3k/s1600/Apple%2Biphone%2BUSB%2BCable%2BPinout.png) kablonun USB üzerinden haberleştiğini görüyoruz. O zaman Host-Client meselesi ortaya çıkıyor. Aynı linkteki RX, TX pinleri alınırsa, USB modundan çıkarılabilir. Bu şekilde mümkün olabileceğini düşünüyorum. RX-TX'ler 3.3V seviyesinde çalıştığından, araya bir tane TTL converter atmak gerekebilir.

  Sonuç olarak, evet, USB modunda çalışması problem olabilir ama serial haberleşilirse problem çıkmaz diye düşünüyorum. https://www.sparkfun.com/products/8295 den bir tane alıp bu teorileri denemek lazım. Breakout board çok da gerekli değil ama hangi kablo hangisiydi diye uğraştırmaz, kolay olur. Arduino ile arasına TTL converter atarak çalıştırılabilir.

  Bir de Arduino Due var. O 3.3V ile çalışıyor ama Türkiye'ye daha gelmedi, ARM tabanlı bir Arduino. Onunla direkt çalışabilir.
 • hocam çok teşekkür ederim, yarı derlenmiş koddan bile daha çok şey anlardım sanırım :) benim ne yapmam gerekiyor. iPhone'u yakmadan neyi nasıl deneyebilirim. Haftaya hackerspace'e kadar iPhone'dan mac'in terminaline kablo ile seriporttan bir şeyler göndermeyi tecrübe edeyim diyorum. işe yarar mı?
 • İşe yarar, geldiğinde direkt o kodları deneriz. Bir tane de TTL converter almak gerekebilir, link gönderirim.
 • çok sevinirim, teşekkürler
 • 3 tane iPhone kablosu buldum. 1 tanesi FireWire kablosu. Diğer ikisi USB için pinout yapılmış. Seriala çevirebilir miyim diye baktım da pin aralıkları korkunç küçük. Havya ucu 15 tanesini birden kapatıyor, o kadar küçük. Breakout boardsuz çok zor. O breakout boardu almak gerekecek.
 • anladım. derhal ilgileniyorum abi.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.