Ses ile Komut Algılama
 • Merhaba Arkadaşlar,

  Ses ile komut algılayıp, buna karşılık veren (örn: led yakıp söndüren) bir proje yapmak istiyorum. Henüz bu konuda yeniyim. İnternette araştırma yaparken "Arduino " ile bu işlemi yapan bir kaç örnekle karşılaştım. Arduino ile birlikte vrbot da kullanılmış. Ne şekilde yapacağıma açıkçası karar veremedim. Yardımcı olup, yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.

 • öncelikle konuyu iyice netleştirelim, herhangi bir sesi duyduğunda led yakmak mı istiyorsunuz? yoksa "Yak!" dediğinizde ledi yakan, "Söndür!" dediğinizde ledi söndüren bir sistem mi yapmak istiyorsunuz?
  ikinci kısımdaki sesin içeriğine göre belli bir hareket yapmak istiyorsanız öncelikle arduino'ya bunu yaptıracak bir modül eklemelisiniz.
  voice recognition işlemlerinde problemin tam olarak tanımlanması önemli.
  burada bir örneğini görebilirsiniz:
  http://www.instructables.com/id/Speech-Recognition-with-Arduino/
  sparkfun'dan temin edebileceğiz bir modül de bulunuyor:
  https://www.sparkfun.com/products/10963
 • "Yak!" dediğinizde ledi yakan, "Söndür!" dediğinizde ledi söndüren bir sistem yapmak istiyorum. Ek olarak VRbot kullanılan sistemleri inceledim ve başka hangi sistemler ile harmanlayabilirim sormak istedim. Gönderdiğiniz örnekleri inceledim.İlk aşamada faydalı olacak gibi duruyor. Teşekkür ederim.
 • Teşekkür ederim ama; yüklediğiniz videoyu açamadım.
 • tam bu videodaki yapılanları uygulamaya çalıştım. Kod olarak, devre olarak;ama tek fark videoda sadece easyVR kullanılmış benim elimdeki easyVRshield 2.0. Uygulamaları gerçekleştirdiğimde herhangi bir çıkış alamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
 • easyvrshield demo kodları vardır onları çalıştırıp denedinizmi
 • TestEasyVR kodunu çalıştırdığımda 'EasyVR' does not name a type ve easyVr.h hatası alıyorum. Arduino uno ile easyVr shield i tx, rx birbirlerine denk gelecek şekilde üst üste bağladım.
  http://forum.arduinoturkiye.com/discussion/comment/1015#Comment_1015

  Burada bulunan videolardaki easy uygulamalarını birebir uyguladım ama *pde uzantılı TEST dosyasını çalıştırdığımda yukarıda belirttiğim hataları aldım.
 • easyvr kütüphanesini arduino lib altında bir yere kopyalayın yada uyumsuz bir kütüphane kullanıyorsunuz. easyvr forumlarına bir bakın derim
 • Arduino ve c# ı seri haberleştirip easyVR kullanarak servo motor, ultrasonik sensör , nem- sıcaklık sensörünü tetikleyemedim. Herhangi bir bilginiz var mı acaba ?
 • Yukarıda bahsettiğim sorunu hallettim ve sesle kontrol edilebilen sensörleri tetiklettim. Yine de teşekkürler.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.