• Herkese merhabalar, ben müzisyenim ve yapmak isteidğim şey, mesafe sensorleri ile ses kaynaklı programlardan çıkan sesleri, sensorler ile bazı parametreleri değiştirerek ( pitch-tone ) vb kontrol etmek. bunun için bir eldiven tasarlama hayalim var. bunu nasıl yapabilirim. elimde arduino uno R3 var. serial port c9600 ve com1 bağlı. artı şu an sadece sharp distence sensor var tek bir adet. fakat 3 yollu ufak kırmızı sensörlerden alıp bir eldiven tasarlamak istiyorum. bunu deneyen arkadaşlar var mı ?
 • eldiven olsa da olmasa da mesafeyi algılar sensor, ona göre fonksiyonu yaparsınız. diğer "3 yollu ufak kırmızı sensor" diye bir sensor bilmiyorum ben link varsa bakalım.
  şu yazılara da bir bakın
  http://arduinoturkiye.com/sifirdan-baslamak/
  http://arduinoturkiye.com/bilgiyi-kullanma-klavuzu/
 • teşekkürler hemen okuyacağım. şimdi elimde sharp sensor var, ve bu sensor max msp üzerinde tanıtabildim aslında. resim için link ekliyorum, bu graph ile çalışıyor amacım söylediğiniz 3 yollu sensorlerin kodlarını bulmak onu nasıl yapabileceğimi max msp üzerinde doğrusu bilmiyorum.

  şu an sadece bunu yapabiliyorum sensörüm çalışıyor elimle kontrolde fakat, bu analog sensor için tek bir sensörü çalıştırabiliyor sanırım. 3 yollu için başka bir kod gerekli onu nasıl bulabilirim ?

  http://arduino.cc/en/Tutorial/Graph
 • bu sensorün arduino kütüphanesi şurada http://code.google.com/p/gp2y0a21yk-library/ sensor çıkışını düzenli hale getirmek için gereken formül de şurada http://www.acroname.com/robotics/info/articles/irlinear/irlinear.html şurada da bir kaç şey bahsetmiş http://bildr.org/2011/03/various-proximity-sensors-arduino/ 3 yollu deyip duruyorsunuz ben hala anlamıyorum 3 ayrı sensorümü aynı anda kullanmak istiyorsunuz ?
 • aslında efendim ben şimdi baya basitçe bir bilgi sahibi olarka bu işe kalkışan biri olarak yazdığım için, çok ifade etmekde zorlanıyorum doğrusu budur. aslında yapmak istediğim şu, elimde arduino uno ile, bu sensorü, OSC desteği veren Müzik yazılımlarının ( bir takım parametrelerini sesi değiştiren bir takım cutoff vb filtre gibi ayarları ) mouse yerine sensor ile hareket ettirmek örnek vaule sini 0 iken elimi kaldırdığımda 100 e kadar mesafe yardımıyla yapmak. bunun için bu OSC kontrolü bana sağlatan Max MSP adlı yazılımda ftom gibi midi sinyallere çeviren ve upreceive 6000 gibi komutlarla bir patch hazırlamam gerek. ama tabi evvella uno ya bir sketch gerekli. linklere bakıyorum teşekkürler.
 • merhaba dostumuz ihsan kehribara sorunu sorduk size şunu önerdi "Max MSP'nin kendi serial port objesi var ordan sensör bilgisi okunabilir. Veya hatta bu firmata firmware'i Arduino'ya yüklendikten sonra hiç arduinoya kod yazmadan readAnalog(1) gibi bir objeyle beraber analog voltajları okuyabilir. Eğer ses oluşturma işi Max'in içinde olucaksa hiç boşuna OSC , Midi falan kasmasın vatandaş direk sensör datasını Max içinden okusun. Kısacası firmata Max MSP diye aratabilir. Eğer dışardan yapıcaksa seri port datasını Midi'ye çeviren "virtual cable" programları oluyor ona bakabilir. Daha da fantastik olarak Uno'daki Mega16u2'nin firmware'ini Midi device olarak değişirse native Midi device olarak bilgisayara midi komutları gönderebilir ama işte vatandaş yeniyim diyor zor o. Leonardo'da örnek Midi device kodları olabilir belki."
 • son aldığım bilgiye göre, arduino uno içinde standart firmata kullanacakmışım ve bu firmatanın içinde boudrate 115700 olmali arduinoya yukledigin standart firmata kodundan düzeltmeliymişim. bunu nasıl yapıcam firmata içinde find dedim boudrate göremedim nerededir resim linki verirseniz çok sevinirim.
 • firmata hızını 115200 (115700 değil) yaptığınız zaman host software de bu hıza göre değiştirmeniz gerekebilir. firmatayı yükledikten sonra bir daha uno ya erişemeyebilirsiniz? firmata 62. satırda begin(57600) değerini 115200 yapmanız lazım https://github.com/firmata/arduino/blob/master/Firmata.cpp
 • evet 115200 olark değiştirip yükledim fakat linkte resim yolladım hata devam etti, processing programında ana kod var elimde orda hatayı almaya devam ediyorum, bu şekilde 115200 yapmış olmama rağmen, fakat şimdi şu deniyor bu resimde ki hata için halen, '' Orda verdigi hata classlarla alakali hala. Disaridan yukledigin arduino ile ilgili olan classlarda bir sorun var'' bunun ne anlama geldiğini tam anlamadım, dışardan dedii sadece firmata yükledim ve o gösterdiğiniz 62. sırayı 115200 yaptım ve yükledim ve yükledi sorunsuzca. ama hata devam etti hata aşağıdaki linkte ki resimde, bu arada sizin verdiğiniz linkteki firmatayı yüklerken hata verdi, arduino kendi içindeki ni değiştirip yüklerken hata vermedi ayrıca firmata 2.3.3. ü yüklerkende hata vermiyor. bende kendi üzerindekini 62. sırayı değiştirip yükledim.http://b1303.hizliresim.com/17/s/ldmbs.png
 • processinge arduino kütüphanesi doğru yüklenmemiş gibi duruyor yada versiyonlar birbiri ile uyumlu değil sanki. öncelikle processingi kendi başına doğru çalışıyormu onu test edin bir kare filan çizip hareket ettirin yada örneklerden birşey çalıştırın daha sonra processing içindeki arduino örneklerini deneyin bu arada arduinoyu eski haline getirmeniz gerekebilir, yeni başlangıç için gittiğiniz yol yol değil sizin için çok fazla karışık sanırım. herşeyi ayrı ayrı çalıştırıp herşeyin düzgün olduğuna emin olduktan sonra birleştirmeyi ve bir arada çalıştırmayı deneyin meseleye biraz mühendis gibi yaklaşın sorunları lokalize edip hepsini kendi içinde çözerek ilerleyin.
 • tamam teşekkür ederim şimdi tüm versyonları tek tek deneyip yazılımsal testlerle yaklaşacağım.
 • sizin gibi pro insanlardan yardım aldığım için şu an çok mutluyum, çünkü kullandığım versyon 2 betadan kaynaklanmış sorun, 1.5.1 yükledim düzeldi ve bana bunu yaptıran, son cümleniz oldu herşeyi tekrar bakın edin versyon vb, inanılmaz güzel bir yaklaşım çok teşekkür ederim.
 • tamam fazla şımarmayın şu yaptığınızı bir blogda yazında insanlar faydalansın fazla uğraşan yok türkçe kaynakta yok. o kadar uğraştık işe yarasın bari...
 • ( fazla şımarmayın ) anlamamakla birlikte !! şöyle devam edeyim, pek tabiki, fakat bu sadece çalışan kodla hallolabilecek birşey değil şu an, max msp üzerindeki kodlar eksik procesing ve arduino kısmı hata vermiyor bu sevindirici ok ama, sensorün ana amacı midi sinyallere çeviricek kod ile birlikte, herhangi bir sesi kontrol amaçlı. bu sebeple bu gerçekleşmiş değil. max msp ye upreceive 6000 osc ile haberleştirecek bir ses kaynağı programını,sensor ile kontrol etmek amaç bu. daha abşarmış değilim şu an için max kodlarına ihtiyacım var diğer kısım tamam.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.