servo motor hk.
 • Birşey sormak istiyorum. Arduino biraz acemisiyim :)

  Şimdi ben ebay'dan http://www.ebay.com/itm/F03992-A-2-DOF-Aluminium-Robot-Arm-Clamp-Claw-Mount-kit-Metal-gear-Digital-servo-/261122130306?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3ccc178182

  bu kol almak istiyorum üzerinde 2 tane servo motor var.
  1 sorum mu kolu nasıl hareket ettireceğim, biraz araştırdığımda joistik bağlanarak hareket ettireceğimi öğrendim fakat 2 adet joistik almadan android telefon ile yada ıpod ile hareket ettire bilirmiyim.
  2 sorum elimde bir tane arduino uno var. sadece 2 adet joistik alsam birde kol bu işimi görür mü? ektra bir sürücüye ihtiyac varmı?
  3 sorum servo2 motora 5v nasıl vereceğim çünkü kartın üzerinde 1 tane 5v çıkışı var. (biraz acemice fakat yanlış yapmarsam cihazı yakarım diye korkuyorum, yoksa paralel bağlıcam)

  bu konuda bana destek cıkacak fikir alış verişi yapabileceğim arkadaşlara sesleniyorum :))
 • 1- Telefon ve ipodla hareket ettirebilirsiniz ama bunları bir şekilde Arduino ile haberleştirmeniz lazım.
  2- http://www.robotistan.com/Thumb-Joystick,PR-983.html veya http://www.robotistan.com/2-Eksenli-Joystick-Karti,PR-1332.html gibi basit joystickler de işinizi görür.
  3- Servo motorların 3 çıkışı olur. 1 besleme, 1 GND, 1 de sürme sinyali. Beslemeleri Arduino 5V'undan alacağınız gibi dışarıdan da sağlayabilirsiniz. Servoların ikisi birden Arduino'nun sağlayabileceğinden fazla güç çeker. Dolayısıyla dışarıdan 5V vermeniz daha mantıklı olacaktır.

  Özet olarak servoların sinyal uçlarını Arduino'nun PWM çıkışlarına bağlayacaksınız. 5V'ları dışarıdan sağlayacaksınız, GND'leri de dışarıdan sağladığınız 5V'un GND'sine veya Arduino GND'sine bağlayabilirsiniz. Joystickleri de Arduino'nun AnalogIn pinlerine gireceksiniz.
 • Teşekkürler Ahmet Bey,

  Buna benzer bir dökümanda http://www.roboloji.com/2011/11/joystick-pan-ve-tilt-modulu-arduino/ Giriş Çıkış Katmanı V5 denilmiş ve http://www.robomore.com/main/giriscikis__katmani_v5-pmu357.html bu cihazında eklenmesi gerektiği bas edilmiş. bu cihaz uno kullanıldığında ihtiyac var mı?

 • Bu katman dedikleri kart Arduino literatüründe "shield" olarak geçiyor. Bunu kullanmadan da uygulamanızı yapabilirsiniz.
 • Teşekkürler.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.