arduino sensörsüz(donanımsız) gerçek saat nasıl alınır??
  • küçük bir projede arduino'yu programlarken arduino'nun gerçek zamanı pc'den alıp lcd ekrana yazdırmak için ne yapmam gerekir?? herhangi bir rtc,sensör veya extra donanım kullanmadan mümkün mü??
  • seri port üzerinden zaman bilgisi göndererek yapabilirsiniz. mevcut zamanın 1 sn fazlasını gönderirsiniz, ekranda göründüğünde tam zamanı olur. amaç sadece zaman bilgisini görüntülemekse iş görür.
  • tam aradığım konu bu ama bi türlü yapamadım :( bana bu konu da örnek link varsa veya kısaca konuyu biraz daha açıp hangi fonksiyonlarla hangi kütüphane kullanılıyor?? bana yardımcı olur musunuz??
  • kaan bey pcden aldığımız zamana göre, belirli bir saatte bir çıkışa low veya high değeri yapabiliyormuyuz?
  • @Cem pc'den seri port tetiklemesine göre arduino'da istediğini yaptırabilirsin.
    yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, gerçek bir RTC haricinde aldığınız zaman bilgisinin gerçek zamanlı olmadığı, gerçek zamanlı işlemler için interrupt vb daha karmaşık işlemlerle bu tür işlerin yapılması gerektiği unutulmamalıdır.
    burada zamanla ilişkisinin sadece saat 19:00 olunca kombiyi aç, 19:30'da ışıkları aç vb. 19:01 olsa da bir şey olmayacağı yapılar için kullanılabilir, ki bunun için de bir sürü problem karışıklık çıkacaktır.
    seri porttan gelen komuta göre işlem yapan basit bir örnek var: http://ff.im/OmtZt
  • @aytunc01 yukarıdaki seri porttan gelen komuta göre işlem yapma örneklerine bakabilirsin, yalnız seri porttan gönderilen bilgi ile ilgili olarak bir takım kısıtlar var, forumda işlenmişti, onları da incelemek gerekiyor, ben o kadar spesifik işlem yapmadığımdan kesin yöntemini bilmiyorum.
  • çok teşekkürler... Ben zaten seri port dan haberleşebiliyorum kaan bey onda sıkıntı yok ben sadece gerçek zaman bilgisini almak istemiştim ama beceremedim(rtc'siz)..onu da şimdi siz sölemişsiniz gerçek zaman bilgisini elde edemediğimizi:) ilginize teşekkür ederim kolay gelsin...
  • akıllı ev projemde seri porttan işlem yaptırmada sorun yok, cebimden arduinonun bağlı olduğu bilgisayara bağlanabilir ve kombiyi açabilir durumdayım, lakin ben buna alarm tipi, önceden ayarladığım saatte bir çıkışın high veya low a gelmesini istiyorum. bunun içinde serialdan saat okumak istiyorum, hali hazırda pilli saat modülleri var ama ben pc saatini baz alarak bu modülleri kullanmadan yapıp yapamıycağımı merak ediyorum.
  • @cem bunu yapabilirsin.
    pc veya buna benzer bir zımbırtı (rassberry pi, beaglebone vb) içinde arduino ile seri porttan haberleşebilen server yazılımı oluşturmalısın. bu yazılım zamanı kontrol edip arduino'yu tetikleyecek. saatlik işlemlerde sunucunun saatini kontrol edecek, ardından arduino'ya gerekli komutu yollayacak. burada temel fark, zaman bilgisinin sunucu sistemden tetiklenerek çalışması, yukarıda linkini verdiğim örnek, bu işlemlerin temelini oluşturmak için hazırlanmıştı, herhangi bir platformdan gelecek tetiklemelere göre (örnekteki form üzerindeki butondu) arduino'ya komut gönderiyor ve o komutun işlemi gerçekleştiriliyor, bunu istediğin yapıya uygulatırsın, saat olur, koeri.boun'dan gelen deprem bilgisi olur, twitter'dan gelen twit olur. burada önemli olan en basit hali ile bu mimari yapı. (bir sürü sorunu var aslında ama öğrenmek ve ilerlemek için en hızlı yol bu.)
  • hmmm, anladım, diyosunuzki, pc ne bir prog yaz-yükle, oda arduino serial e komut göndersin... teşekkürler.
  • c# ile kolayca yazarsınız. visiual studio express i ucretsiz yukleyip kullanabilirsin.
  • birinin biraz c# göstermesi yada benim internetten kovalamam lazım, en iyisi bir miktar para verip, birine arayüzü yazdırmak lazım.
  • Cem yukaridaki linkte visual basic, Python örnekleri var. Oradan yürü işte.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.