Uno ile 3 adet servo motor sürme
  • Herkese merhaba,

Elimde bir adet Arduino Uno R3, 3 adet de Tower Pro mg995 servo motor var.

Elimdeki üç servoyu aynı anda hareket ettirmeyi beceremedim. 9v luk adaptör ile sadece bir tanesini istediğim gibi hareket ettirebiliyorum. İkinci servo sadece çok küçük aralıklarla 4-5 kez hareket edip duruyor, üçüncüsü ise hiç bir şekilde oynamıyor. Bağlantı şeklimin fotoğrafını sizinle paylaşıyorum. Nerede hata yapıyor olabilirim ?

Bilmiyorum ne kadar doğru yaptım ama. 5v ve gnd den birer kablo board'a takarak servoların 5v ve gnd girişlerini board'a, sinyalleri de direk aurdino'ya taktım.

http://imgur.com/3EcGRgf

Yardımlarınızı bekliyorum.
  • servolar akim cekerler arduinoyu yakabilirsin. servolari harici kaynaktan besle. kirmizi besleme. kahverengi şase. sari ise sinyal kablosudur. servo +6~4.5V arasinda calisirlar yani 5v vermek uygundur. bu arada servolarin sinyal pinlerini pwm pinlere bagmak gerekiyor.
    bi incele istersen
    sukelec.blogspot.com/2013/12/pot-ile-servo-kontrolarduino.html
  • yazılım kısmında bi sorun yok ise büyük ihtimalle pilden kaynaklanıyor sorun, piliniz servolara yetersiz kalıyor. Bunun için ilk olarak servoların çektikleri akıma göre uygun pil seçiniz ( Li-Po seçmeniz daha iyi olacaktır ) daha sonra servoları pil ile harici olarak beslenecek.
    *Arduino ile servoların gnd'leri
    *Servoların sinyal pinleri Arduino'nun digital pwm pinlerine bağlanacak

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.