Servo problemi
  • Merhabalar, Elimde Power HD Mini Servo HD-1160A ve Arduino UNO var. Yazılım olarak Örnekler kısmındaki Servo-Sweep yazılımını attım. Servo çalışıyor 180 derece dönüyor. Ama durmuyor hala o yönde dönmeye çalışıyor. Sizce sorun ne olabilir ? Kodu aşağıda da paylaştım. Koddaki sayısal değerleri de değiştirdim ama düzelmedi. (Servonun datasheeti= http://www.pololu.com/file/download/HD-1160A.pdf?file_id=0J318 ) ----------------------------------------------------------------------------- // Sweep // by BARRAGAN <http://barraganstudio.com>; // This example code is in the public domain. #include <Servo.h> Servo myservo; // create servo object to control a servo // a maximum of eight servo objects can be created int pos = 0; // variable to store the servo position void setup() { myservo.attach(9); // attaches the servo on pin 9 to the servo object } void loop() { for(pos = 0; pos < 180; pos += 1) // goes from 0 degrees to 180 degrees { // in steps of 1 degree myservo.write(pos); // tell servo to go to position in variable 'pos' delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position } for(pos = 180; pos>=1; pos-=1) // goes from 180 degrees to 0 degrees { myservo.write(pos); // tell servo to go to position in variable 'pos' delay(15); // waits 15ms for the servo to reach the position } }
  • Kodda bir problem yok. Servonun sinyalini 9 nolu bacağa bağladığınıza emin misiniz? Doğru bağlamışsanız aşağıdaki kodu kendi loopunuzla değiştirin, bir de öyle deneyin.

void loop()
    {
    myservo.write(0);
    delay(1000);
    myservo.write(180);
    delay(1000);
    }

Yine olmazsa başka bir pinde bu kodu ve örnek kodu deneyin.
  • dediğiniz her şeyi yaptım. hala sadece saat yönünde dönüyor aksi yönde dönmüyor

datasheette yazanlar:

6-1 Control system - Pulse width modification
    6-2 Amplifier type - Analog controller
    6-3 Operating travel - 90derece (when1000->2000 us)
    6-4 Neutral position - 1500us
    6-5 Dead band width - 7us
    6-6 Rotating direction - Clockwise (when1500->2000us)
    6-7 Pulse width range - 800->2200 us
    6-8 Maximum travel Approx - 165derece (when800->2200us )
  • Datasheette yazanlar sizin kütüphaneyi kullanarak oynayamayacağınız şeyler.

void loop()
    {
    myservo.write(0);
    delay(1000);
    myservo.write(60);
    delay(1000);
    myServo.write(90);
    delay(1000)
    }

Bu kodu denediğinizde biraz hareket edip 1 saniye bekleyip tekrar hareket ediyor mu?

Kodda hiç bir problem göremedim. Devrede, bağlantıda da problem yoksa kütüphane kullanmadan direkt PWM'le sürmeyi deneyin. Yine olmuyorsa bu kodu başka bir motorla deneyin. Başka motor çalışıyorsa motorda problem var demektir.
  • kusura bakmayın hocam uğraştırdım. usb ile değilde devre adaptörle beslenince çalıştı

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.