433MHz RF Modul ile PT serisi kontrolü
 • Merhabalar,

  433MHz modüller ile bir garaj kapısını açabilir miyiz ?

  http://code.google.com/p/rc-switch/
  http://arduino.cc/forum/index.php/topic,38075.0.html

  Bu linklerdeki gibi yapanlar var ve bende yaptım fakat bir türlü sonuç elde edemedim.
  Receiver ile dinleyip ona göre açmayı denedim fakat yine başarısız oldum kodu yükleyip bağlantılar doğru fakat serial monitoru açtığım zaman hiç birşey yazmıyordu...

  Kendim pt2272 ve 2262 alıp en azından bir deneme yapayım dedim ve buda sorunlu çıkınca forumda paylaşmaya karar verdim :)

  Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler...
 • Evet, garaj kapısı açabilirsiniz. Devreyi ve kodları paylaşırsanız yardımcı olabiliriz belki.
 • Verdigim linklerde devresi ve kodlar mevcut. Uyguluyorum uyguluyorum olmuyor
 • Sizin yaptıklarınızı kastetmiştim. Linktekiler zaten çalışıyordur. Sizinki çalışmıyorsa demek ki linktekiyle aynı değil demektir.
 • Benim yaptigim zaten bunlarin aynisi, ayriyeten yaptigim iste arduino kullanmadan yaptigim devre o onemsiz zaten :) Arduino ile garaji acmak onemli...
 • Hiç bu konuda çalışma yapan yok mu ? RF Modülü arduino ile kumanda gibi davranamaz mı ?
 • Bir kaç proje yaptım, düzgün de çalıştı ama sizin ne yaptığınızı bilmediğim için yardımcı olamayacağım.

  Kodlar ve devreyi paylaşın dediğimde internetten çalışan bir proje gösterip aynısını yaptım diyorsunuz. İnternetteki çalışıyor ama sizinki çalışmıyorsa demek ki aynısını yapmamışsınızdır, kendi yaptığınızı paylaşın diyorum hayır aynısını uyguladım diyorsunuz. Sonra da olmuyor deyip yardım istiyorsun.

  Tekrar ediyorum, linkini verdiğiniz çalışıyor ama sizinki çalışmıyorsa, sizinki internettekinin aynısı değil demektir. Aynısını yapamamışsınız demektir. Dolayısıyla siz kendi Arduino'nuza yüklediğiniz kodları, yaptığınız bağlantıların fotoğrafını, yapmanız gereken bağlantıların şemasını paylaşın. Bu şekilde yardımcı olamayız. Bu şekilde yardım isterseniz tek cümle söyleyebilirim: "Allah Allah, çalışması lazım"
 • Anladım, kusura bakmayın benim hatam... RCSwitch kütüphanesinden yaptığım çalışmada arduinonun 10.pininden rfmodülün data girişine verdim. Kumandamın içinde dipswitch ile 1-0-1-0-1-0-1-0-1-0 kodlamış yeri gördüm ve bunu kodda şu şekilde uyguladım... #include <RCSwitch.h> RCSwitch mySwitch = RCSwitch(); void setup() { mySwitch.enableTransmit(10); // Using Pin #10 } void loop() { mySwitch.send("000000000000001010101010"); delay(1000); } Bunlara bakarken receiver devresini denedim fakat receiver için arduinonun eski sürümleri gerekiyormuş bir sürümü denedim 0018 galiba çalıştı fakat serial monitorde raw olarak çıktı... Daha sonra rf alıcıyı ses kartına bağlayarak osiloskop gibi denemeler yaptım aslında 1 ve 0 lar tutuyordu fakat garajı açmıyordu... Yani rf sinyali gidiyor fakat garaj kapısını açmıyor... Başında senkorizasyon için bir sinyal gönderiyormuş acaba onu mu göndermiyor veya benim kumandanın kodlayıcısı pt serisi değil sorun burada mı acaba ?
 • rf remote un aynı tuşuna bastığınızda arduinodan okuduğunuz rf çıkış her zaman aynı sonucu vermesi lazım, öncelikle bu kısmı doğrulamanız lazım. remote kontrolun boudrate i çok düşük veya yüksek olabilir bir osilaskopla rf çıkışın bir bitini ölçerek gerçek boudrate i bulmak ta fayda var.
 • Peki benim seri portum var diyelim bu porttan garaj kapısı kontrol edebilir miyim ? Arada arduino kullanarak veya kullanmayarak ?
 • bence önce iki arduinoyu seriportlar üzerinden haberleştirmeyi halledin bolcana seriport kullanan kod inceleyin derim. sonra rf leri çözersiniz. arduino ve hatta seri port kullanmayarak garaj kapısını açıp kapatırsın yapman gereken uzunca bir kablo ve bir buton yeterli butona basınca garaj kapı motoru çalışır kapı kapanır veya açılır. size şu yazıları öneririm
  http://arduinoturkiye.com/sifirdan-baslamak/
  http://arduinoturkiye.com/bilgiyi-kullanma-klavuzu/
  http://arduinoturkiye.com/?s=rf
 • Tekrar merhabalar, arduino unomu nano ile değiştirdim ve tekrardan arduino ile uğraşmaya başladım. Fakat yine bu projede takıldım. Receiver sketchlerini deniyorum fakat serial monitorde hiç bir hareket yok. Rx ve Tx ışıklarıda yanmıyor. Daha önceden IR receiver yapmıştım sürekli olarak yeniliyor ve ışık yanıp sönüyordu. Fakat bunda yenilemiyor.

  Ayrıca pt serisi ile benim kumandanın uyuşmamasının sebebi pulse lengthmış. Receiver sketchi çalışsa pulse length değerini verecek ama bir türlü olmuyor.

  http://code.google.com/p/rc-switch/

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.