Arduino Uno R3 birden fazla sensör için yeterli mi?
  • Arkadaşlar merhaba,

Ben Elektronik ve Arduino dünyasında tamamen yeniyim, İngilizce ve Türkçe sitelerden bol bol okuyarak öğrenmeye çalışıyorum.

Acil bir proje yapmam lazım, bunun için PIR motion sensör, Photoresistor ve Piezo mikrofon kullanmak istiyorum.

Adım adım ilerleyeceğim, bunun için de donanımı satın almak istiyorum. Fakat o kadar araştırdım hala anlayamadım, bu yukarıda saydığım sensörler için R3 yeterli mi?

Bir yerde demiş ki Arduino Uno tek analog giriş sağlar, o yüzden yeterli değildir.

Başka yerde adam Arduino Uno R3?ü hub olarak kullanmış, Teensy bağlayıp ona sensör bağlamış.

Başka başka yerlerde ise Uno ile birkaç sensör kullanıldığını görüyorum.

İyice kafam karıştı. Ne yapmalıyım? Sensör sayısını ikiye, mecbur kalırsam teke indirebilirim. Bütçe de önemli çünkü.

Bu arada projeme yardımcı birini arıyorum, dediğim gibi bütçe kısıtlı ama bilen için yapmak istediğim projenin kolay olduğunu sanıyorum.

Şimdiden teşekkürler.

• uno da 6 analog bacak var ayrıca ADC modülüde mevcut yani isterseniz bu bacaklarıda kullanabilirsiniz.
    not: google sizin en iyi dostunuz olmalı.
  • Uno da 13 dijital 6 analog pin var. Bu da demektir ki bu kadar bağlantılı sensör, ıvir zivir takılabilir. Burada dikkat edeceğiniz nokta kullandığınız sensörlerin çalışmak için kaç pine ihtiyaç duyduğu, pir dijital 1, Photoresistor analog 1, mikrofon yanlış hatırlamıyorsam 2 pin kullanıyor. Gayet yeterli yani. Tabi bu sensör modeline göre kullanım şekline göre değişir. Mesela OneWire sensörlerle bir dijital pine 254 tane sensör baglayabilirsiniz. Olmadı mux shield var. Çok ekstreme ve hız gerektiren işler hariç uno çoğu ise yeter. cCc Uno cCc
  • arduino uno fuse ayarları nasıl değiştiriliyor

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.