DDS ?
  • Direkt dijital sentezleme, müzik dünyasındaki kullanılan synthlerin wavetable olanına benziyor gibi geldi bana. Sanki aynı mantık var. Doğrumuyum bu konuda. Bir sinyalin ya da buna ses sinyali diyeyim, tek bir saykılının dijitale çevirilmiş datayı bir bellekte saklyarak daha sonra o datayı belirli zaman aralığında tekrar işleme sokmak. Valla böyle açıklayabildim.
    Bende bu gün oturup bunu düşünüyordum. C dilini biraz biliyorum. Ancak hiç bir koda byte bazında yaklaşmamıştım. Esasında byte bazında yaklaşarak ses üzerinde çalışmak daha kolay olacak gibi. Wavetable sentezlemede tek bir saykıllık ses örneğini Vst'ler ile çalıştırıp kullanıyorduk müzik prodüksiyon programlarında. İşte o tek saykıllık ses dosyası sanırım mapleniyor byte bazında çalışırken. Rom gibi bir yerde saklanıp tekrar dac ile çevriliyor. Peki dac olmayan PWM metodu ile nasıl çevriliyor ? Phase Accumulator nedir. PWM yi yaratan bir register'mı ? Yoksa sinus'un cosunumu hesaplıyor ?
    Elektronik konusunda yeniyim sadece ses ile alaklı birşeyler yapmak istiyorum. Bilgilerinizi paylaşırsanız daha hızlı yol almamda sizinde payınız olmuş olur. Sen araştır arkadaş derseniz emin olun gece gündüz demeden araştırıyorum. Hiç bir karşılığı olmayacağını bilerek bu iş için para bile harcıyorum. Biliyorum zaman sizler içinde değerli , bende o değerli zamanınızdan azıcık banada ayırın diyorum :) Hepinize iyi sabahlar.
  • Audio reverb ve delay'ın sesteki mantığı tamamen geçikmelere dayalı olarak,byte bazında baktığımda, gelen sinyalin dijitale çevrilmiş datasını bir rom içerisinde saklayarak, saklanmış datayı bir ofset yardımı ile yada geçiktirerek analog sinyale çevirdiğimiz vakit reverb yada delay elde etmiş oluruz. Bu mantık doğrumu eğer doğru ise byte register dijital elektronik, bu konu ile elektronikte ne varsa ona doğru yoğunlaşacağım. Siz yönlendirin araştırıp projeye çevirmesi benden olsun :)

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.