Termal yazıcı projesi yardım aranıyor
  • Herkese selamlar,

Elimde
    Arduino Ethernet board ve serial to usb adaptör
    Brother marka serial portu olan thermal yazıcı
    Bozuk para mekasizması (Coin acceptor)
    ve 20x4 LCD ekran var..

Bozuk para atılınca toplam atılan bozuk parayı hesaplanyan LCD'de gosteren ve termal printerdan yazdıran bir proje yapmak istiyorum..

Kolay birşey sandım arduino'yu fakat temel elektronik bilgisi olmadan olmuyor kendimi geliştirmek için bu projeyi yapmamda yardımcı olacak birileri var mıdır acaba istanbul beşiktaş civarlarından =)
  • Merhaba Emre,

Bozuk para tespiti için kapasitif sensör kullanılıyor. Bu sensörlerden ve bozuk para giriş kısmının da bulunduğu kitlerden piyasada bulabilirsin.

Bu kite metal attığında sensörün(aslında bir kondansatör) iki ucu arasındaki kapasite değişiyor. Bu değişimi de bir mikrodenetleyici yardımıyla algılayıp hangi değer hangi paraya tekabül ediyor tablosuyla karşılaştırman gerekiyor.

Örneğin 25 Krş, sensörde 100pF'lık bir değişime sebep oluyor. Sensör de bunu 1,2842 V çıkış olarak veriyor. Bu değeri ADC yardımıyla okuyup kodlarda basit bir if koşuluyla kullanabilirsin. Örneğin 10 bitlik bir ADC kullandın ve referansın 0-5 V ise, 1,2842V 263 değerini döndürür. Buna göre "if deger=263 print 25 krş" mantığıyla bir kod yazarsın.

Kendin yapmaya çalış, takıldığın yerleri buradan sor. Yardımcı oluruz.

İyi çalışmalar.
  • Hocam bizde buna benzer bir çalışma yapacağız sensör kısmı hepsi halledildi ama arduinoyu yeni yeni öğreniyoruz. Biz hangi arduinoyu seçeceğimiz hakkında hiç bir bilgimiz yok. Projemiz de atılan malzememizin sayısını displayde gösterecek ve yazdır butonuna bastığımızda thermal yazıcıya aktaracak öncelikle bu mümkün müdür? Mümkün ise kullanacağımız arduino modelini ve thermal yazıcı söyleyebilir misiniz?
  • Oradan seçilebileceğini biliyorumda thermal printer için hangisi en uygun bir türlü seçemedim ethernet portlu olan mı uygun olur yoksa mega adk (usb portlu) olan mı? Birde emre kardeşim bu işi başarabildi mi ki?
  • thermal yazıcı ve kullanacağınız displaye göre arduinoyu seçemeniz lazım. sönsörü hallettik demişiniz sensör kullanmak için kaç kontrol pinine ihtiyaç olacak, tehrmal yazıcı için kaç pin ve lcd veya dotmatrix sürmek için kaç pin gerekir bunları bir çıkarın önce.
  • tek çıkışlı sensörümüz olacak, 16x2 lik display kullanmayı düşünüyoruz ve https://www.adafruit.com/products/597 thermal yazıcıyı bulduk arduino ya uyumlu fakat sipariş ve sürelerde sıkıntımız var yazıcıda. Yazıcı öneriniz olursa kabulümüzdür(fyat olarak max 200 tl verebilirim).
  • tek çıkışlı sensor ne demek ? öncelikle adım adım gitseniz daha iyi olmaz mı ? bir arduino uno alın tanıyın öğrenin kodları yazın sonra sensoru alır çalıştırır denersiniz. en son yazıcıyı alır bitirirsiniz işi.
  • kapasitif sensör 3 bacaklı faz-toprak-sensör out şeklinde. İşte arduinoyla yeni tanıştık daha önce pic877 kullanıyorduk displayde istediğimizi elde ettik fakat sayıların çıktısını almamız gerekiyor bunu da pic ile sağlayamadık bu sebeple alternatif yol aradık ve arduino ile sağlanıyormuş galiba ondan arduinoya yöneldik yazılım konusunda arkadaşlar yardım edecekler zaman biraz kısıtlı olduğundan böyle apar topar oluyor
  • nasıl bir sensör o kodu veya datasheeti var mı ? thermal yazıcı karaköy pasajı arkasındaki ortası geniş avlulu ledçilerin olduğu handa vardı yazın, hala vardır, ama basitçe serial 9600 modda çalışır verdiğiniz linkteki ile alakası yok ama serialdan gelen karakterleri basar o kadar, gidip bir bakın derim.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.