arduino usb'den görünmüyor (Çözüldü sorunu yaşayanlar bakabilir.)
  • meraba arduino da yeni yim ve arduino uno r3 cihazım usb normal görüyodu ve arduino ya bağlanıyodu ertesi sabah arduino yu bilgisayara bağladığımda arduino nun ışıkları yanıyor fakat bilgisayar arduino yu görmüyor internette biraz araştırdın formda da bir kaç konu buldum ve sanırım atmega16u2 çipinde sorun var bu sorunu yaşayan abilerim sorunu çözümünü bilen veya başka bişeyden kaynaklanıyorsa söyleyebilirmi? çipi'in lehimlerinin kısa devre yapma ihtimali filan varmıdır cıkartıp tekrar taksam (2 3 bilgisayarda denedim ve bilgisayarlarda arduino nun driverları vs. kuruluydu)
  • arkadaşlar sorunu çözdüm anladıgım kadarıyla atmega-mega16u2 çip'indeki program gitmiş sanırım atmega nın flip adlı programı ile tekrar çipin programını yükledim sorun gitti bu sorunu yaşayan arkadaşlar mutlaka vardır forumda 1 kaç eski konu görmüstüm bu kardaşlar bu yolu deneyebilirler ben nasıl yaptıgımı anlatıcam

uno da usb girişinin hemen arkasında çip in yanında 3 tane 2 li pinler var bunlardan en baştaki 2 tanesini pc ye bağlı iken kısa devre yapın daha sonra arduino bilinmeyen aygıt olarak gelcek
    Burda flip adlı atmel in programını kurucaz ben flip 3.4.7 yi kurdum daha sonra aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıta sürücü güncelle diyip bu kurdugumuz flip in ana dizinine gidicez orda usb adlı bir klasör var orayı seçip basıcaz çipin driverini kurduktan sonra aygıt yöneticisinde zaten cıkıcaktır daha sonra flip programını açıyoruz
    orda usb kablo ya benzer bi simge var ona basıyoruz ve ok diyouz altaki ve yandaki bölümler açılmış olması gerekiyor eğer açılmaz ise programdaki ilk simgeye tıklayığ ordan atmel16u2 yi seçiyoruz not eğer yanlış çip i seçerseniz bağlanamassınız.

Daha sonra alttaki blank check i seçiyoruz ve soldaki reset e tıklıyoruz bilgisayardan donanım takıldığında geldiği gibi bir ses gelmesi lazım ve arduino nuzu cıkartıp bir bir süre sonra bekleyip takın (4 5 sn yeterli) takın eğer arduino yu gördüyse sorun yok

Ben bunu yaptıgımda ilk sefer görmedi sanırım çipin içindeki tamamen uçmuştu sizde de herangi bi değişiklik olmaz ise devam ediyoruz aynı şekilde arduino ya kısa devreyi yapıyoruz cihazı tanıcak direk zaten sonra tekrar programdan bağlanıyoruz
    Üst kısımda erase diye bi secenek var çipin üstünde silgi işareti o buttona tıklıyoruz ve cipin içini tamamen temizliyoruz daha sonra arduino ıde nin kurulu oldugu dizine gidip
    "C:\Program Files (x86)\Arduino\hardware\arduino\firmwares\atmegaxxu2\arduino-usbserial"
    in içinde "Arduino-usbserial-atmega16u2-Uno-Rev3 .hex" dosya yeri biraz uzun eger arduino nun dizininde .hex diye arama yaparsanız geliceklerdir ordan
    "Arduino-usbserial-atmega16u2-Uno-Rev3 .hex" ı bulabirlirsiniz dosyasını buluyoruz burda dikkat edilmesi gereken farklı versiyonları bulunması mega için olanları uno yazan hex dosyasını masa üstüne kopyalayın karışıklık olmasın daha sonra flip e dönüyoruz cihaz bağlı iken en sağ da ordaki simge load hex file e e tıklıyoruz ve az önce buldugumuz "Arduino-usbserial-atmega16u2-Uno-Rev3.hex" dosyamızı seçiyoruz da sonra erase nin 2 yanındaki button program targer device ye tıklıyoruz daha sonra altaki sağdaki buttona start a. buttonuna tıklıyoruz daha sonra cihazı cıkartıp biraz bekleyip takın herşeyi dogru yaptıysanın ve cipiniz gerçekten bozuk diğilse arduino uno diye gözükücektir.. ben denedim oldu internette yabancı bir kaynakta buldum bunu fakat orda farklı bir cip üzerinden restartlamayı anlatmış yani ilk formuül ü

link vermek yasak mı biliyorum ama bu konunun bir cok kişiye büyük yardımı olcana inanıyorum çünkü fazla türkçe çözüm olarak yok denemekte fayda var eğer arduino nuz usb yi görmüyor ise
    flip programı
    http://www.atmel.com/tools/flip.aspx

yabancı kaynak not faklı çip için anlatmıştır
    https://www.virtuabotix.com/how-to-cure-sudden-uno-death-syndrome/

yazım hataları var ise kusura bakmayın.
    Anlaşılmayan yer olursa yorum olarak yaza bilirsiniz ve Bu sorun olupta deneyen arkadaşlar olursa attan işye yaradı yaramadı diye yorum atılırsa sevinirim.

Okudunuz için teşekkürler
    saygılar.
  • iyi akşamlar adem55 bu sorunu bende arduıno mega 2560 r3te yaşıyorum. kısa devre olayını yaptım fakat olmadı nedense öyle aygıt olarak bilgisayarımda göremiyorum yardımcı olabilir misin bana?
  • Sistem Usb klasörü içerisinde driver ı bulamıyor
  • selam. bahsettiğiniz şeyleri yaptım fakat doğru mu yaptım emin olamıyorum, çünkü kısa devreden sonra flint progrmaında biraz sıkıntı yaşadım. sonucun doğru olduğunu naısl anlayabilirim? şuan bilgisayar arduino uno ile bağlı ve tanıyor. bu yeterli midir?
  • sevgili adem 55 yaptığın çalışma çok iyi. 3 tane kart kurtardım. teşekkür ederim.
  • Merhabalar arkadaşlar Ben arduino uno bread board uzerine ftdi usb dönüştürücü olmadan seri port'a bağlayarak kullanmak istiyorum. Bu mümkün mü yardımcı olabilirmisiniz? Şimdiden teşekkurler kolay gelsin
  • arduino veya diğer dijital komponentler ttl seviyede yani 5v seviyesindeki voltajlarla çalışır. arduino temelde programlama için rs232 rx tx pinlerini kullanır bunlar da ttl seviyesindedir. rs232 protokolu ile usb ise tamamen farklı şeyler olduğundan ftdi bu dönüşüm için gereklidir. arduino serialmonitor çıkışı da yine rs232 usb dönüştürücü ister. bildisayarında standart bir rs232 port varsa dirençle votajları düşürerek kullanmayı deneyebilirsin ama biraz saçma çalışır çünkü rs232nin çıkışarı +11 volt ile -11 volt arasındadır gnd ye göre yani toplamda 22v luk bir gerlim oluşur.
  • Teşekkür ederim. işe yaradı...
  • yardım edin daha kısa devreyi bile yapmayı bilmeyen ben sap gibi ortada kaldım
  • Ne yapiyorsan bastan basla her adimi 3 kere kontrol et ufak ufak ilerleyeceksin igneyle kuyu kazacaksin.
  • kısa devre yapmayı bilmiyorum adımları anlamadım nasıl adımı kontrol ediyim?
  • Beyler sabahtan beri uğraşıyorum win8 pc de takıyorum çalışıyor fakat win7 pc m de usb 2.0 olarak bilinmeyene atıyor ve sonunda çözdüm ayzılım felanda yüklemedim :D tek yapmanız gereken driverını USB-SERİAL CH340 olarak yüklemek resimli anlatmak isterdim ama biraz üşengeç biriyim :D tazılı olarak kabaca anlatayım :D

http://www.drivermax.com/driver/update/ports/wch.cn/usb-serial-ch340

Buradan temin edebilirsiniz sisteminize uygun bir versiyonu indirin ve kurun hemen tanıyor bu kadar basitmiş :D

Bu arada anlatım çok güzel adem55 tebrikler
  • klon kopya arduinolarda ftdi yerine çinli abuk bir usb entegre kullanıyorlar onadan böyle oluyor. ucuz etin yahnisi...
  • Peki bir sistemde kullanilan arduino bu yöntemle resetlenirse içerisindeki yazılımda gider mi?
  • pc deki driver guncelleme ile usb entegresi resetlenıp bozulmaz alındığında zaten programsız veya bozuktur ondan çalışmıyordur. klon ürünler test bile edilmiyor .
  • Hocam ben bunu bir cihaz olarak satın aldım. Yani bir sistemin parçası bu. Adem55 arkadaşımızın dediği şekilde çipe müdahelede bulunursam sistem aynen çalışmaya devam eder mi? İçine yüklenen yazılım tekrar mı atılmalı?
  • chipe mudahele ne demek anlamadım chipi yenisi ile değiştirirseniz içine program atmanız lazım onu da ya başka bir arduinoyu programlayıcı olarak kullanacaksınız yada avr programlayıcı almanız lazım.
  • Anladim hocam. Adem55 in anlattığı kısa devre için bu kartta hangi iki pini kısa devre yapmalıyım?

http://i.hizliresim.com/VLOoqn.jpg?
  • ben bilmiyorum o tarz işleri. orjinalde boyle sorunlar yaşamadım hiç
  • Tesekkur ederim sayende çakma uno yu kurtardım. Anlatım açık ve net.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.