ardunio üzerindeki ledleri söksem
  • arkadaşlar devremde batarya kullanacağım kullandığım ardunio nano üzerindeki ledler azda olsa pil ömrümü etkileyecek diye düşünüyorum. bataryanın bana uzun sure gitmesi gerekiyor nano üzerindeki ledleri lehimlerinden söksem bir problem olurmu birde batarya hakkında bana bilgi verebilirsniz nasıl batarya kullanmalıyım lipo,lithium vs. projemde sadece nano ve bir 8ohm 0.5w spekar var bozuk para büyüklüğünde nasıl bir batarya kullanmalıyım acaba 2 tane telefon bataryasını seri bağlasam 3.7v+3.7v = 7.4v olsa bu şekilde kullanabilirmiyim yada alternatif fikriniz varmı, birde ardunio üzerindeki ledler çok akım çekiyormu bilgi edinemedim ledleri sökmemin % kaç yararı olacaktır bana... biraz uzun sorular oldu ama bilginiz varsa yorum yazarsanız çok sevinirim herkese teşekkürler kolay gelsin saygılar...
  • bir led 10ma çeker, bir lithium pil 1000ma civarı olsa 1000/10=100 saat led yanar, işlemci normal şartlarda 170ma çeker oda yaklaşık 5 saat çalışır, nano işlemci 5v ise 3.6 volt lithim pilden 5v elde edecek bir smps tasarlaman gerekecek. sen en iyisi bir 6v motorsiklet akusu al bağla 10amperlik bir kaç gun devren çalışır, yada butun arduino sistemini yeniden düşük akım devre tasarımı ile uğraşacak vaktin yoktur buyuk ihtimal ayrıca arduino içindeki tum iç devreleri register den susturman gerekecek filan.
  • hocam 2 tane telefon bataryasını seri bağlasam 3.7v+3.7v=7.4v olsa bu şekilde ardunio sağlıklı çalışırmı bide ledleri söksem bi problem yaratırmı acaba ?
  • Ledlerin çektigi akimi gozardi edebilirsin. Bir faydasi olmaz. Sistem surekli acik mi kalacak? Yoksa 10 dk calisip uyanip tekrar mi calisacak?
    Sistemin calisma prensibine gore ya gunes paneli vb besleme yoluna gideceksin ya da calismadigi zamanlarda uyutacaksin. Hem az elektrik ceksin hemde surekli calissin dersen devrenin tamamen az tuketim yapacak sekilde tasarlanmis olmasi gerekir
  • nano yerine mini de kullanabilirsin. usb tarafındaki devre olmayacağından ledlerden fazla tasarruf sağlar

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.