Digital Signal Processing teknikleriyle gitar efektlerinin yapımı
  • Elektrik-Elektronik mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bitirme tezimi başlıkta da belirttiğim gibi "Digital Signal Processing teknikleriyle gitar efektlerinin yapımı" üzerine yazmak istiyorum. Texas Instruments firmasının aşağıdaki geliştirme kartı ile bu işi halledebilirim gibi geldi
    - http://www.ti.com/tool/tmdx5535ezdsp -
    Fakat bir süredir duyduğum Arduino'yu hafiften inceleyince ilgimi bayağı çektiğini farkettim. Benim sorum şu eğer TI'ın kartını alırsam ekstra hiçbir şeye ihtiyaç duymadan ( sinyal yollayıcı olarak kullanacağım elektrik gitar ve işlenmiş sinyali kuvvetlendirip yüksek ses çıkışı almamı sağlayacak amplifikatör zaten bende mevcut ) sadece kart ile bu işi halledebilirim. Kartın fiyatı ise 99$. Peki Arduino ile bu işin altından kalkabilir miyim? ( Örneğin TI'ın kartında sadece FFT'ye özel bir co-processor var -ki DSP'nin temel taşları da FFT ve DFT'dir diyebiliriz ) Kart haricinde ekstradan modüller vs. almama gerek kalır mı? Ve eğer Arduino ve gerekli modüller ile bu işin altından kalkabilirsem bana kaç paraya mal olur? Teşekkürler, iyi çalışmalar.
  • Arduino ile yapmak için shield var ama ne kadar performans alınır bilmiyorum. Direkt bu iş için yapılmış olan TI'ın ürününü kullanman daha iyi olur.
  • Anladım Ahmet bey. Arduino'nun basitliğinden(kullanım olarak) faydalanmak çok cazip gelmişti açıkçası. Ama dediğiniz gibi direkt olarak bu işe yönelik ürünü kullanmak daha mantıklı. İyi çalışmalar.
  • Bu tezi yaptınız mı?
  • Arduino kütüphanelerinde FFT algoritması için hazır bir komut yok. Oturup yazmanız lazım.
  • Coşkun bey ne yazık ki proje Matlab aşamasında bitti.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.