Ardiuno Ethernet Shield Bağlantı Problemi
  • İyi Günler Arkadaşlar,

Bilgisayar üzerinden ethernet shield yardımı ile telnet session'ı açmaya çalışıyorum.Kablo bağlantılarını yaptım. Bu bağlantı için google üzerinden araştırma yaptım ve bu (
    ) video üzerinden ip ve network adreslerimi kendi network bilgilerime uygun olacak şekilde değiştirerek uygulamaya çalıştım lakin ne statik olarak ne de dhcp server üzerinden ardiuno'ya ip adresi atamayı başaramıyorum.arp -a komutu ile networkteki cihazlara baktığım zaman ardiuno orada gözükmüyor. Bu yüzden telnet bağlantısını da sağlayamıyorum. Acaba sorun ne olabilir? Kullandığım kodu da buraya yapıştırıyorum. İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim.
    Not: ping atmaya çalıştığımda destination unreachable mesajı dönüyor.

/*
    DHCP Chat Server

A simple server that distributes any incoming messages to all
    connected clients. To use telnet to your device's IP address and type.
    You can see the client's input in the serial monitor as well.
    Using an Arduino Wiznet Ethernet shield.

THis version attempts to get an IP address using DHCP

Circuit:
    * Ethernet shield attached to pins 10, 11, 12, 13

created 21 May 2011
    modified 9 Apr 2012
    by Tom Igoe
    Based on ChatServer example by David A. Mellis

*/

#include
    #include

// Enter a MAC address and IP address for your controller below.
    // The IP address will be dependent on your local network.
    // gateway and subnet are optional:
    byte mac[] = {
    0x00, 0xAA, 0xBB, 0xCC, 0xDE, 0x02 };
    IPAddress ip(192,168,1, 29);
    IPAddress gateway(192,168,1, 1);
    IPAddress subnet(255, 255, 255, 0);

// telnet defaults to port 23
    EthernetServer server(23);
    boolean gotAMessage = false; // whether or not you got a message from the client yet

void setup() {
    // Open serial communications and wait for port to open:
    Serial.begin(9600);
    // this check is only needed on the Leonardo:
    while (!Serial) {
    ; // wait for serial port to connect. Needed for Leonardo only
    }

// start the Ethernet connection:
    Serial.println("Trying to get an IP address using DHCP");
    if (Ethernet.begin(mac) == 0) {
    Serial.println("Failed to configure Ethernet using DHCP");
    // initialize the ethernet device not using DHCP:
    Ethernet.begin(mac, ip, gateway, subnet);
    }
    // print your local IP address:
    Serial.print("My IP address: ");
    ip = Ethernet.localIP();
    for (byte thisByte = 0; thisByte < 4; thisByte++) {
    // print the value of each byte of the IP address:
    Serial.print(ip[thisByte], DEC);
    Serial.print(".");
    }
    Serial.println();
    // start listening for clients
    server.begin();

}

void loop() {
    // wait for a new client:
    EthernetClient client = server.available();

// when the client sends the first byte, say hello:
    if (client) {
    if (!gotAMessage) {
    Serial.println("We have a new client");
    client.println("Hello, client!");
    gotAMessage = true;
    }

// read the bytes incoming from the client:
    char thisChar = client.read();
    // echo the bytes back to the client:
    server.write(thisChar);
    // echo the bytes to the server as well:
    Serial.print(thisChar);
    }
    }
  • aynı sorun bendede var bir türlü ip almıyor kart. jcwnin kodları ile. baska kod ile aldı ama oda işime yaramadı
  • Bağlı olduğunuz network'te kendi bilgisayarınızın IP'si nedir arkadaşlar? Ipconfig yazınca ne görüyorsunuz komut satırında?
  • Ben ip adreslerimi koda göre değiştirdim. Yani örnek vermek gerekirse evdeki pc'nin aldığı ip 192.168.1.20 subnet mask 255.255.255.0 gateway adresi ise 192.168.1.1
    kodda ki bilgileri de buna göre güncelledim örneğin arduino ya 192.168.1.30 ip sini atadım ve o ip adresinin kullanılmadığını dhcp havuzundan kontrol ettim. ama yine de çalışmadığı için buraya yazmak zorunda kaldım sorunu.
  • hangi arduino ile deniyorsun? ethercard tanıtımında dakikasında internete bağlanırsın çok kolay diyor bide. hangi kartı kullanıyorsan onun için yazılmış en az kodu olan test programını yukle dene. kartın vesiyonu filan neyse o nu da dikkate alın. birde github da ki son kutuphaneyi alıp deneyin. arduinı sayfasında uyumsuzlıklardan bahsetmiş eski versiyonlarla ilgili buna da dikkat edin.
  • Kitapta ethernet eklentisi ile örnekler verdim ben de kodları şurada: https://github.com/ctasdemir/ArduinoUygulamalari/tree/master/Bölüm-4 Arduino ve İnternet Klon ethernet kartını kullanmıştım. Bir sorunla karşılaşmadım. Modeminizle alakalı birşey olabilir belki.
    Serial monitör'de hangi mesaj çıkıyor peki?
  • kartım mega2560 modülüm enc28j60

http://arduinoturkiye.com/arduino-ve-enc28j60-ethernet-modulu-uygulamalari-3-webserver/ linkteki uygulamayı yasklaşık 1 sene önce o zamanki idenin son surumu ve o zamanki jcw kodları ile çalıştırdım hiç sorun yaşamadım. daha sonra sistemi kaldırdım. şimdi bir proje için tekrar çalıştırmam lazım.

bağlantıları arduinonun resmi sitesinde alarak 3.3v gnd ve SPI: 50 (MISO), 51 (MOSI), 52 (SCK), 53 (SS). şeklinde yaptım.

bu şekilde getDHCPandDNS programı yükleyip seri monitoru aaçtıgımda getDHCPandDNS mesajından baska bir sey cıkmıyor.

UIPEthernet kütüphanesini indirdim ve TCPClient yazılımı ile seri monitörden ip aldım. modemin lan listesinde de enc28j60 modulunu gordum. ardından sitedeki programı yine denedim ama malesef sonuc aynı. baglantı yok.
  • başlık açmamak adına bir soru daha sormak istiyorum.

Arduino sd card modulu ve enc28j60 modulu SPI arayuzu kulanıyor. SI, SO, SS ve SCK uçlarını enc28j60 için kullanırsam sd card modulu ıcın farklı pınler kullanabılırmıyım
  • sadece cs (chip select) pinlerini ayrı kullanman yeterli. geri kalan kontrol pinleri ortak olabilir...
  • tşk ederim bu arada yukardaki soru için detay yazdım
  • arkadaşlar mega2560 kullananlar cs pinini arduinoda 8 nolu pine baglasınlar. problem cozuldu
  • Arduino Uno R3 kullanıyorum. Aldığım ethernet shield arduino'ya ait değil klon. ama ctasdemir klon ethernet shield ile çalıştırmış. serial monitörde dhcpchatserver kodlarını kullandığımda trying to get ip address çıktısından sonra kod çalışmıyor.bir de githubdaki son kodları dene demişsiniz ama ben bulamadım. o kodların bulunduğu linki atabilirseniz çok sevinirim.
    İyi çalışmalar.
  • bende aynı sorunla karşılaşıyorum. bilgisayarımın ip adresine göre düzenlemeler yaptım ama yinede olmuyor. Cüneyt Bey uygulama kitabınızdaki ethernet ile ilgili örnek 1 i yaptığımdada ekrana hernahgi birşey çıkmıyor.
  • cokun tasdemırın kodlarını kendi web sitesinden de kontrol edın veya oradakı soru formundan da sorun görmeyebilir buradakı soruları
  • Ekrana çıkmıyor derken, serial monitör de mi birşey çıkmıyor? Baud rate seçimi doğru mu?
  • Arduino uygulamasında Files>Examples>EtherCard>getDHCPandDNS seçimlerini yaparak açılan örnek programı Arduino’muza yüklüyoruz. Daha sonra Serial Monitor’u açıp My IP nin karşısında yazan yerel ip adresimizi not ediyoruz.

Sitedeki webserver uygulamasının yukardaki ilk adımını yapmtım fakat serial monitörde :

[getDHCPandDNS]
    DHCP failed
    My IP: 0.0.0.0
    GW IP: 0.0.0.0
    DNS IP: 0.0.0.0
    DNS failed
    Server: 0.0.0.0

çıkıyor. Bağlantılarımda sitede yazılan gibi :( Nasıl çözebilirim?
  • Konuyu hortlatacağım ancak konu zaten çözülmemiş. Aradan 2 sene geçmiş ben bu işlere girmişim aynı sorun o zaman da varmış.

Backsoon ve rrp server i otomatik olarak yüklediğimde 192.168.1.102 adresinden çalıştırabiliyorum.

Ancak herhangi bir web server yüklemeye kalktığımda sayfa yanıt vermiyor. Ve 0.0.0.0 hatası alıyorum.

enc 28j60 yerine daha az arıza çıkartan başka bir ürün tavsiye edebilirmisiniz?

3 gündür aramalarımda enc sorun varmış gibi duruyor. Esp lerden mi devam etmeliyim?

Teşekkürler.
  • wiz5x000 serisi olabılır arduıno ıle uyumlu UI ile başlayan kendı kutuphanesi var daha ıyı oldugunu soyluyorlar ben denemedım
  • ethernet denemelerınde herkesde gordugum herhangı bir network deneyımı olmadan tcp paket alışverısı konusunda fıkrı olmadan bu işe gırısılmesı. basıt orneklerle başlayın mesele ethernet server kurun buna elle ip verin ulaşmanız daha kolay olur diyelım 192.168.100.100 verdiniz ve evdeki hub/switche bağladınız bilgisayarınızında ethernet aderesini 192.168.100.101 verin ve tarayıcıdan 192.168.100.100 adresini çağırarak çalıştırabılmenız lazım

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.