L293B motor sürücü kontrol sorunu
  • Merhaba elimde 4 dc motor var ve 2 adet L293B ile bunları sürmek istiyorum.fakat şöyle bir problemim var.
    örnek arduinoya ileri komutu verince tüm motorlar ileri gidiyor.
    geri komutu gelince 1 motor hariç dönüyorlar.
    sağ dediğimde hepsi dönüyor
    sol diyince gene ,o dönmeyen motor hariç hepsi dönüyor.

kodda bir sıkıntı olmadığını düşünüyorum. motor sürücüleride çok değiştirdim orda da sorun yok gibi.Ne olabilir acaba ?

Not: Tek motor sürücü ile, 2 dc motora komut verince örneğin ileri,motorlar hareket ediyor.Geri diyince tek motor dönüyor diğeri dönmüyor.ileri komutunu geri komutuna yapıştırınca,geri komutlarıda ileri komutu gibi çalışıyor.pek anlatamadım ama yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  • Hangi surucuyu kullaniyorsan onun test programi ile dene basit ve kisa olsun program. baglantilari tek tek kontrol et hatta sadece tek motor dene her seferinde
  • Tek sürücü ile 2 dc motoru sürüncede ileri için gelen komutta
    digitalWrite(mot1,LOW);
    digitalWrite(mot2,HIGH);
    digitalWrite(mot3,LOW);
    digitalWrite(mot4,HIGH);
    digitalWrite(mot5,LOW);
    digitalWrite(mot6,HIGH);
    digitalWrite(mot7,LOW);
    digitalWrite(mot8,HIGH);
    diyince 2 motorda hareket ediyor.

aşağıdaki geri komutu verince mot7 ve mot8 çalışmıyor. yani bir motor dururken diğeri hareket ediyor.
    digitalWrite(mot1,HIGH);
    digitalWrite(mot2,LOW);
    digitalWrite(mot3,HIGH);
    digitalWrite(mot4,LOW);
    digitalWrite(mot5,HIGH);
    digitalWrite(mot6,LOW);
    digitalWrite(mot7,HIGH);
    digitalWrite(mot8,LOW);
  • adım adım git kendi algoritmanı kur.
    önce ileri gidişi yap.
    butun herşeyi low yap. butun motorların kablolarını sök.
    1. motoru bağla sonra mot1,low mot2,hi yap motoru bağla donüşüne bak ters yöne dönüyorsa low ve hi değiştir öyle dene.

sonra 2. motoru bağla diyelim mot3,hi mot4,lo olarak bak dönüş yönüne göre gerekli değişiklikleri yap böyle böyle bütün motorlar aynı ileri yönde gidecek şekilde programı bitir

sonra butun bunları geri hareket için baştan tekrar yap
    ...

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.