DC Motor - Arduino Uno Projesi
  • Merhabalar, Arduino konusunda çok yeniyim. Elimde HC06 Bluetooth modül, Arduino Uno, 2 DC Motor ve 1 Arduino Motor Shield REV3 var. Bunlarla klavye üzerinden tuşlarla komut gönderdiğimde hareket eden bir araba düzeneği oluşturmak istedim ancak bluetoothu bir türlü bağlayamadım. USB ile bağlandığımda kontrol edebiliyorum ancak Bluetoothla hiçbir şekilde komut gönderemedim. Yardımcı olabilecek varsa sevinirim.

Kullandığım kod: http://pastebin.com/vDYGdvnW
  • Bluetooth için fiziksel bağlantın tamam mı? 5v ve gnd bağlandıktan sonra rx'i arduino da ki tx'e tx'i de Arduino daki rx'e bağlayacaksın. hem bağlantı hemde kodlama hakkında aşağıdaki adresi bir incele:

http://www.instructables.com/id/Cheap-2-Way-Bluetooth-Connection-Between-Arduino-a/

daha sonra bilgisayarın için bir program yazman gerekecek. Klavyeden kontrol için. telefondan falan kontrol edeceksen processing ile kolay bazı hazır uygulamalar biliyorum.
  • Hocam teşekkürler ilgilendiğiniz için ama söylediklerinizi yaptım evet.. Bilgisayar için programı c# ile yazdım. Daha önce bluetooth ile c#la yazdığım program üzerinden step motoru Arduino motor shield olmadan kontrol edebiliyordum ama şimdi DCleri çalıştıramadım. Bluetooth modülünü mü bozdum acaba diye düşünüyorum..
  • Bu arada Tera Term ile yolladığınız linkteki bir kodu deneyip iletişim kurabildim bluetoothla ancak bluetoothtan veri geliyor ama gönderilemiyor diye düşünüyorum çünkü DC motorları hiçbir şekilde çalıştıramadım.. Zamanım da çok az, proje teslim edicem, ilgilenebilecek olan varsa sevinirim..

• const int potpin = A0;
    const int escpin = 8;
    int val;
    const int potpin2 = A1;
    const int escpin2 = 9;
    int val2;
    const int potpin3 = A2;
    const int escpin3 = 10;
    int val3;
    const int potpin4 = A3;
    const int escpin4 = 11;
    int val4;

void setup(){
    pinMode(8, OUTPUT);
    pinMode(A0, INPUT);

pinMode(9, OUTPUT);
    pinMode(A1, INPUT);
    pinMode(10, OUTPUT);
    pinMode(A2, INPUT);
    pinMode(11, OUTPUT);
    pinMode(A3, INPUT);
    }

void loop(){
    val = analogRead(A0);
    val2 = analogRead(A1);
    val3 = analogRead(A2);
    val4 = analogRead(A3);
    val = map(val, 0, 1023, 0, 179);
    analogWrite(escpin,val);
    analogWrite(escpin2,val2);
    analogWrite(escpin3,val3);
    analogWrite(escpin4,val4);
    delay(15);
    }

ARDUNİO İLE 4 ADET FIRCASIZ MOTOR KONTROLU YAPIORM DORUMU ILERLIORM BILEN BI ARKADAS KODLARA BAKIP YORM YAPABILIRMI

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.