Arduino-GPRS Shield "gsmAccess.begin(PINNUMBER)==GSM_READY" Sorunu
  • Merhaba arkadaşlar daha 1 hafta öncesine kadar elime GPRS shield v1.4 geçti. 3 gün önce artık bi çalıştırayım dedim ve "SMS sender" uygulamasını yapmaya çalıştım. Yalnız çalışmadı. Serial monitorde "SMS message sender" yazısı geliyor ve o şekilde kalıyor. Biraz incelediğimde sıkıntının "gsmAccess.begin(PINNUMBER)==GSM_READY" komutunda olduğunu anladım. Daha doğrusu öyle tahmin ediyorum. Çünkü bu komuttan sonrasına gidemiyor. Önce IMEI ile bi sıkıntı mı var diye düşündüm. Cihaz yurtdışından geldi ama ben daha kullanalı 3 gün oluyor. Böyle durumlarda 1 hafta-10 gün süre sonra IMEI kaydı olmadığın farkediliyor ve ondan sonra cihaz aramaya kapatılıyor diye biliyorum. Eğer sıkıntı IMEI de değilse o zaman problem acaba ne bu konuda yardımcı olursanız çok makbule geçer gerçekten. 3 gündür bunu yapıcam diye gözüme uyku girmedi. IMEI kaydının olmadığının farkedilmesi 1 hafta gibi süreceğinden iş çok aceleye bindi. Sıfırdan araştırma yapmaya kalksam zamanım yetmez. Bu yüzden forumdan yardım alayım dedim.

http://arduino.cc/en/Guide/ArduinoGSMShield?action=sourceblock&num=2

sms sender uygulamasını bu örneğe göre yaptım.
    Ayrıca sadece "sms sender" değil "sms receiver" , "make voice call" , "receive voice call" yani "gsmAccess.begin(PINNUMBER)==GSM_READY" komutunun geçtiği tüm uygulamalarda aynı sıkıntı ile karşılaştım. Bu komutun ötesine gidemedim bi türlü. Bir kaç forum sitesine baktım özellikle forum.arduino.cc sitesinede baktım bu sıkıntının aynısı ile karşılaşan birini buldum ancak onlarda çözememiş anladığım kadarıyla .Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
  • sim kartı bir telefona tak pin kodunu iptal et
  • Yok olmuyor yinede teşekkürler. Zaten yazılım kodunu verdiğim linkte bakarsanız if else komutu var pin numarası yanlış bile olsa else komutuna geçer. Ama sizin dediğinizide yaptım sonuçta pin kodu iptal etmekten kastınız pin kodu istemeyi kapatmak var. Ama sonuçta böyle yapsak ta pin kodu hala var sadece hangi telefonda pini kapattıysak o telefonda pini istemez diye biliyorum. Ama shield sonuçta farklı bi cihaz onda pin ister.

Ayrıca önemli bi bilgi daha shield i çıkarıp sadece arduino yu çalıştırdığımda da aynı şey oluyor. Yani demek istediğim sanki gprs shield çalışmıyor yada tepki vermiyor. Cihaz ha takılı ha takılı değil. Üzerinde ledler yanıyor ama herhangi bir şey olmuyor. Acaba gprs shield mı bozuk ama sanmıyorum cihaz sıfır belki bozuktur ama daha yeni. Yada IMEI ile bi sıkıntımı. IMEI ile bi sıkıntı olsa bile cihazı kullanalı 3-4 gün oldu.Gprs shield'ın IMEI'si olmadığını daha farketmemişlerdir çünkü bu tarz kaydı yapılmamış gsm cihazlarını 7-10 gün sonra farkediyorlar genelde.
  • Biraz önce MCKS'den IMEI sorgulama yaptımda cihazın IMEI kaydı bulunmadığı tespit edilmiş ama sadece bilgilendirme amaçlıdır ispat hukuku açısından bi geçerliliği bulunmamaktadır yazıyodu. Şimdilik yapabileceğim bir şey yok o zaman. Önce bunu türkiye içersinde nasıl kullanabilirim diye bi araştırayım daha sonra aynı yada benzer sıkıntı ile karşılaşırsam foruma bilgilendirme amaçlı yazarım.
  • merhabalar günlerdir cebelleştiğim konuya parmak basmışşınız acaba problemin çözümünü bulabildiniz mi ? bende gsm shield kullanarak akıllı ev otomasyonu yapmayı planlıyorum. Fakat henüz basit bir sms gönderme işlemi bile gerçeklenmedi yardımcı olursanız cok sevinirim süre sıkıntısı yaşıyorum.
  • yurtdışından gelen hiç bir gsm modulu 1 ay sonunda çalışmaz hale gelir imei kaydını bir pasaportla yapmanız gerekir yada tr de o modulu satan birinden satın alın.
  • Tr den aldım modülü sms atmak için sim kart gerekiyor herhalde her ne kadar da ilk olarak serialportta görmek istesem de :) yeni telefonlara sim kartı kırıp takıyoruz acaba bu modüllere de küçük taksam okur mu ? İllaki büyük şekilde mi takacaz
  • sim holder vardır modulde onun içine koyacaksınız simi yada pushpull tipse sim yeri kartınız kesilmiş ise adaptoru vardır piyasada onu bulun yada bir telefon bayisine gidin onlarda kesilmiş parça vardır kartın dış kısmını alıp içine kndi kartınızı bantlayın kullanın. gsm modulde sim olması gerektiğini bilmek gerek tabi. normal telefondan farkı yoktur o modulun. sim kart şifesini ya kaldırın ki kodunuzda şifre yi koymazsanız kartını hattınız kitlenir puk2 ile açtırmanız lazım
  • sim900 marka kullanıyorum hangi tip oluyo ilk dediğiniz mi ikinci mi bilemedim

sim kart şifresi pin kodu galiba kaldırayım pin kodunu
  • Sim kart nasil bir yere konuyor bilmiyorum alirken ne dsundunuz aldiginiz yerden bir dokuman almaniz lazim web sitesi yokmu
  • Hocam simcom sim900 marka modül bulunuyor simkart takılan yeri ise şu attığım sitedeki gibi

http://www.open-electronics.org/small-breakout-for-sim900-gsm-module/
  • modulun altındaki siyah kapaklı kısım simholder oluyor oraya sim kartı takacaksın simin metal kısımları konnektorun içindeki pinlere enk gelmesi lazım.
  • hocam btk dan cihazın ustundeki imei sordurdugumda kayıtlı değil diyo telefonculara sordurdum cihazı tanımıyolar eğer normal bir telefon gibi imei kaydettirilecekse vergisinin 120 lira olacagını soyluyolar cihazı tr den aldım bu problemi cozmenin bi yolu yok mu? okul projem ve bayağı sıkıntı cıkardı bana mağduriyetimi nasıl gıderebilirim yardımcı olursanınz cok sevinirim.
  • Tr den alldigin yere niye sormuyosun bunlari biz bilemeyiz biz satmadik yada iade edin
  • Aynı problemi bende yaşıyorum. TürkTelekom (eski avea) hattıyla deniyordum aynı mesajda (SMS message sender) kalıyordu. Bu gün bir arkadaşın turkcell hattıyla denedim. Gayet başarılı çalışıyor. Sonuç olarak gsm shiel her operatörün sim kartıyla çalışmıyor. Fakat problemi henüz çözemedim.
  • GSM shieldler yani aslında GSM modüller her operatörün kartları ile çalışır.
    1) sim kartın normal de de ( telefonda ) çalışıyor olması gerekir. Yani normal telefondan mesaj atabilmeniz gerekir.
    2) Mesaj merkez numarasını GSM shielde taktıktan sonra girmeniz gerekir. ( Örneğin aveanın sms center number = +90 559 800 8000 dir. Her operatörün ayrıdır. ) AT komutları ile bu numarayı modüle girdikten sonra o karttan da sms gönderebilirsin.

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook

Tagged

Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.