redüktörlü motor kontrolü
  • merhaba ben lise 1. sınıf öğrencisiyim her sene düzenlenen tubitak orta öğretim proje yarışmasına katılmak istiyorum ama bir kaç sorum olucak ben tank tarzında bir araba yapmak istiyorum peletleri olan ama onu hareket ettirirken redüktörlü motora 1 tur dönmesini söyleyebilirmiyim yoksa 1 saniye çalış mı diyebilirim eğer 2. seçenek gibiyse bunun hesabu varmı yani 1 saniye çalışsa 10 tur döner gibi şimdiden çok teşekkür ederim
  • Merhaba Ozan,

Bu yaşta böyle şeylerle uğraştığın için tebrik ederim.

Motorun RMP'i belliyse evet tekerin çapını ölçerek 1 turu ne kadar sürede atacağını bulursun. Direkt 1 tur at diyemezsin. Şu kadar saniye dön dersin. O saniyeyi daha önce bulmuş olduğun için 1 tur dönmesini sağlarsın ama teker kayar, boşta döner, dişli atarsa bir daha ayarını tutturamazsın, robotu başa alıp resetlemen gerekir.

Enkoder kullanarak motorun kaç tur döndüğünü, kaç tur dönmesi gerektiğini ayarlayabilirsin. Enkoder pahalı olursa paletin belirli yerlerine sensör koyup belirli noktalardan geçtiğinde sinyal vermesini de sağlayabilirsin.
  • teşekkürler istediğim cevabı aldım

Howdy, Stranger!

It looks like you're new here. If you want to get involved, click one of these buttons!

Login with Facebook
Açık kaynak kültürü gereği, çözdüğünüz problemlerin çözümlerini paylaşmayı lütfen unutmayın.